A Nemzeti Egészségügyi Tanács komplett javaslatcsomaggal állt elő a kormány számára a dohányzás visszaszorítására. Ennek része, hogy a leszokást támogató orvosi ellátás ingyenes legyen, a dohánytermékek dráguljanak, plusz legyen rajtuk újabb egy százalékos termékdíj. És része a javaslatnak, hogy tovább szigorítanák a dohányzás szabályait. Immár egyetlen kocsmában, étteremben sem lehetne cigizni, még az arra kijelölt részeken sem - értesült a Vasárnap Reggel közéleti hetilap.
A javaslatot tévő testület lényegében a teljes egészségügyi és betegérdekvédelmi szakmát tömöríti, társelnöke Réthelyi Miklós, Nemzeti Erőforrás Minisztere. Mucsi János tüdőgyógyász, a javaslat előterjesztője szerint a vendéglők füstmentesítése azt eredményezné, hogy tizenöt-húsz százalékkal kevesebb beteg kerülne kórházba szívinfarktussal.
A szakember a Vasárnap Reggelnek azt is elmondta: szeretnék megteremteni a forrást a leszokni kívánó dohányosok ellátására, illetve olyan javaslatot is tennének, amelynek figyelembevételével nem csökkennének az állam adóbevételei. Az anyagot, amely a www.eum.hu/szakmai-civil/nemzeti-egeszsegugyi/nemzeti-egeszsegugyi címen olvasható javaslatot a tanács február elsejei ülésén az egészségügyért felelő államtitkárság képviselői is támogatták, azt azonban egyelőre nem tudni, mi a kormány hivatalos állásfoglalása a szigorításról.
Annyit azonban igen, hogy Szócska Miklós az egyik legradikálisabb dohányellenes aktívistát, Félix Pétert kérte fel még ősszel a nemdohányzók védelméről szóló törvény szakvéleményezésére és javaslatok kidolgozására. Az anyag október óta Szócska Miklós asztalán van. Két éve már nagyon közel álltak az Európában egyre több helyen alkalmazott szigorítások bevezetéséhez, aztán az utolsó pillanatban mégis lekerült az Országgyűlés asztaláról. Budapesten múlt vasárnap óta büntetik azt, aki buszmegállóban dohányzik, más városokban az utcán is csak kijelölt helyeken lehet dohányozni.
Magyarországon a 14 évesnél idősebb lakosság 34 százaléka dohányzik rendszeresen. Ez az EU országai közül az ötödik legrosszabb arány. Különösen sok a dohányos a fiatalok között, több, mint 40 százalékuk dohányzik rendszeresen. A 18-30 év közöttiek majdnem minden másodika dohányos, a nők és a fiatalok körében folyamatosan növekszik a cigarettahasználat. A dolgozó felnőttek 53 százaléka és a fiatalok 80 százaléka passzív dohányosként kénytelen elviselni a környezeti dohányfüstöt. Minden ötödik magyar haláleset a dohányzára vezethető vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.