BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy húzásra készül a Shell a Gazprommal

A Shell bennfentesek szerint ázsiai lelőhelyeket ajánl fel a Gazpromnak, hogy cserébe tovább növelhessen az orosz Szahalin szigetén található LNG kitermelő területét.

Hivatalos információk ugyan egyelőre nem érkeztek, de a Bloomberg úgy tudja, hogy a Shell 50 százalékkal növelné a Szahalin-2 mező kitermelését. A 22 milliárd dolláros beruházással fejlesztett folyékony gáz (LNG) lelőhely a világ teljes LNG kitermelésének 5 százalékát adja.

Európa legnagyobb olajtársasága 2006-ban kapta meg a Szahalin-2 irányításának jogát a Gazpromtól. Miközben a holland konszern igyekszik növelni gázkitermelését, amely 2012-re a Shell teljes kitermelésének felét adhatja, addig az orosz gázmonopólium az ázsiai térségben vagy Ausztráliában igyekszik új LNG lelőhelyeket megszerezni.

A Shell mellett az Exxon és a BP is orosz állami cégekkel kötött partnerségek keretében próbál új teret nyerni az országban, Putyin kormánya pedig örömmel fogadja az így beáramló külföldi szakértelmet. Legutóbb éppen Davosban születtek meg ilyen megállapodások: az Exxon vezetése több mint egy évtized után rázott kezet orosz menedzserekkel. A Davosban a Rosznyefttel aláírt szerződés értéke nem ismeretes, de annyit tudni, hogy az Exxon Mobil 1 milliárd dollárt fektet be a kutatásba a Fekete-tengeri olaj- és gázlelőhelyek fejlesztésére.

Az orosz állam ellenőrzése alatt álló Rosznyeft korábban már a British Petroleummal is megállapodott részvénycseréről és vegyesvállalat alapításáról az Északi-sarki mező kiaknázására. A Rosznyeft pár napja szintén Davosban jelentette be, hogy részvénycserét hajt végre a brit partnerrel. A megállapodás értelmében az állami kézben lévő Rosneft megszerzi a BP szavazati jogot biztosító törzsrészvényeinek 5 százalékát, s cserében a brit cég megkapja az orosz olajipari óriás részvényeinek 9,5 százalékát.

A közel 7,8 milliárd dolláros ügylet keretében olaj- és gázmezők közös feltárására nyílik lehetőség nemcsak Oroszországban, hanem máshol a világban is. A BP hozzáférhet hatalmas olajlelőhelyekhez az Oroszországhoz tartozó Északi-sarkvidéken.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.