Fatih Birol a Financial Timesnak azt mondta: az OPEC idén valamivel kevesebbet exportál, mint 2008-ban, amikor a bevétele elérte a 990 milliárd dollárt, de idén - a történelem során először - ezermilliárd dollár is befolyhat az olajexportból, ha a hordónkénti átlagos olajár 100 dollár felett marad.
A londoni City több nagy befektetési háza is jóval 100 dollár feletti idei átlagos olajárat jósol 2011-re. A Barclays Capital új prognózisában az eddigi 91 dollárról 112 dollárra módosította a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei hordónkénti átlagárára adott becslését.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport a líbiai harcok miatt az idei második negyedévre szóló átlagos világpiaci olajárprognózisát 86 dollárról 122 dollárra emelte. A cég szakelemzői szerint a következő negyedév átlagán belül a Brent hordója időszakosan átlépheti a 140 dollárt is.
A BofA Merrill Lynch Global Research forgatókönyve szerint a közel-keleti és észak-afrikai napi termelésből összességében 4,3 millió hordónyi esne ki, és ebben az esetben a Brent hordójának idei egész éves átlagára elérné a 160 dollárt, 200 dollár feletti köztes kiugrásokkal.
Az IEA főközgazdásza a szerdai Financial Timesnak azt mondta, hogy Oroszország is a magas olajárak egyik haszonélvezője lesz. 100 dolláros éves átlagár esetén Oroszország nyersolaj- és földgázbevételei az idén 100 milliárd dollárral 350 milliárd dollárra emelkedhetnek.
Az IEA vezető szakértője szerint a magas olajárak most már a világgazdasági növekedésnek is ártanak. Birol közölte, hogy nagyon aggasztónak tartja a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térség helyzetét, különösen Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.