Terjeszkedés. Előző évi forgalmát megduplázva 12 milliárd forintos árbevételt ért el 2010-ben a fémhulladékok begyűjtésével és előkezelésével foglalkozó Inter-Metal-Recycling (IMR), ez rekordot jelent a vállalatcsoport eddigi történetében. „A kiemelkedő eredmény egyszerre köszönhető a különböző fémek tőzsdei jegyzésára emelkedésének, valamint annak, hogy az ipari export beindulásával ismét nő a képződő fémhulladékok mennyisége” – közölte kérdésünkre Vincze Gábor, az IMR tulajdonos-ügyvezetője. Ugyanakkor a tavaly – egyebek mellett – ötvenezer tonna vashulladékot begyűjtött IMR-nek volt is honnan felkapaszkodni, hiszen a gazdasági válság 2008-as kitörését követően a másodnyersanyag-piac gyakorlatilag összeomlott, s ez a csoportnál két számjegyű viszszaesést okozott 2009-ben.
Ráadásul a válság üzleti szempontból a legrosszabbkor jött, ugyanis a csoport 2008-ban mintegy egymilliárd forintos beruházást végrehajtva – önálló leányvállalatokat alapítva – négy vidéki telephelyet hozott létre, ezzel az egész országra kiterjesztette tevékenységét. Ugyanakkor bízva a másodnyersanyag-piac gyors talpra állásában, a terjeszkedés a krízis idején sem fejeződött be, így 2009-ben az IMR Rákospalotán is saját tulajdonban lévő telepet nyitott meg. „Egyúttal a válság hónapjai arra is időt és lehetőséget biztosítottak, hogy az egész társaság működését újragondoljuk, átalakításokkal és munkaszervezési intézkedésekkel hatékonyabbá téve a működést” – hangsúlyozta Vincze Gábor. A cégvezető szerint a 2010-es eredmények viszszaigazolták a stratégia helyességét, ennek ellenére újabb vidéki telephelyek nyitása nincs napirenden. Ehelyett az IMR tavaly Vas- és Fémkereskedelmi Társulás néven egy beszállítói klubot hozott létre azzal a céllal, hogy – a kölcsönös előnyök elve alapján – szorosabbra fűzze kapcsolatait azokkal a kisebb hulladékbegyűjtő cégekkel, amelyektől rendszeresen vesznek át fém- vagy elektronikai hulladékokat az IMR-leányvállalatok.
Ezzel párhuzamosan a cégcsoportnál a külföldi piacra lépést is fontolgatják. A ma már mintegy 130 főt foglalkoztató IMR-nek hasznosítói részről hosszú évek óta bejáratott kapcsolatai vannak a nyugat-európai fémkohászatokkal. „Emellett a begyűjtői oldalon egyes piaci szegmensekben az európai uniós csatlakozás előtt álló délkelet-európai országokban is szeretnénk megjelenni” – mondta Vincze Gábor. A cégvezető hozzátette: a hazai piacon elsősorban a vas- és az alumíniumhulladékok begyűjtése terén látnak növekedési lehetőséget, amelynek realizálása esetén a cégcsoport idei árbevétele elérheti a 15 milliárd forintot. N. I. G.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.