Őshazájáról megoszlanak a vélemények, egyesek a Földközi-tenger medencéjét jelölik meg, mások szerint a Volga és a Don vidéke. Elterjesztésében nekünk, magyaroknak volt nagy szerepünk, rajtunk keresztül ismerték meg Európában a 14-15. században. Az európai tormakészlet felét nálunk, Hajdú - Biharban, Létavértes - Bagamér - Vámospércs környékén termesztik, hét-nyolc településen. Most "aranyáron" veszik a húsvétkor kedvelt zöldséget, ami jó és rossz folyamatokat is beindíthat - közölte az MR1 - Kossuth Rádió.
Nagy Károly termelő azt mondja, most először járt úgy, hogy a földben hagyott zöldség ára tavasszal magasabb volt, mint ősszel. A gazda szerint a megyében szabályos „tormaláz” tombol, a zöldség minden száláért harc folyik, mindenki tormát akar venni és termeszteni, ám bármennyire jó is most a hangulat, bármilyen magas is az ár, szerinte szerencsésebb lenne, ha a piac kiegyensúlyozottabb működne, a termelők pedig szervezettebben, így az ármozgásoknak kevésbé kiszolgáltatva dolgoznának.
Széll István, egy debreceni cég ügyvezető igazgatója azt mondja most kilónként hatszáz forintért vásárolják fel a zöldséget, ami háromszorosa az elmúlt évek átlagárának. A haralmas áremelkedés oka, hogy tavaly gyakorlatilag nem voltak raktárkészletek, így a szeptemberben a felszedett tormát friss áruként folyamatosan értékesíthették, a lengyel kereskedők a pedig a németekre ráduplázva, szinte a teljes exportot előre lekötötték. A szakember ugyanakkor figyelmeztet: nem feltétlenül szerencsés, hogy most mindenki tormát akar termeszteni, felborulhat ugyanis a piac, túltermelés alakulhat ki. A cégvezető egyébként arra számít, hogy a torma ára őszre visszaigazodik majd az elmúlt évek 200 forint körüli szintjére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.