A 18 évesnél idősebb internetezők 24 százalékának van jelenleg okostelefonja Magyarországon, míg a többiek közel fele (47 százalék) szeretne okostelefont a jövőben, de több mint a felük (53 százalék) elutasítja az áttérést. Egy éven belül az emberek kicsit kevesebb, mint negyede (22 százalék) tervezi, hogy ilyen készüléket vásárol – az áttöréshez azonban arra volna szükség, hogy a jelenleg sok esetben drágának tartott készülékek ára a lélektani határként meghúzott 30 ezer forint alá essen: a tavalyi méréssel teljesen megegyező módon ugyanis a válaszadók kétharmada nem hajlandó ennél nagyobb összeget költeni egy-egy új készülék megvásárlásakor.
Akik okostelefont szeretnének, azok elsősorban azzal indokolják döntésüket, hogy ezekben a készülékekben több a funkció (25 százalék), magasabb a technikai szintje (23 százalék), de meghatározó az egyszerű emberi kíváncsiság is (16 százalék), végül sokan pusztán a nagyobb kijelzőt részesítik előnyben (15 százalék). Érdekes, hogy azok, akik elutasítják az eszközt, részben ugyanazokra az érvekre hivatkoznak, ami mások számára előnyként jelenik meg: 20 százalék szerint azért nincs szüksége okostelefonra, mert az tele van felesleges funkciókkal.
Ugyanennyien állították, hogy csak azért, mert most annyira divatos az okostelefon, még nem fognak ilyet vásárolni – vagyis a divatosságnak van visszatartó ereje is. 16 százalék szerint viszont drága dologról van szó. Végül ismét 16 százalék megszokta a hagyományos mobiltelefóniát, emiatt nem szívesen térne át. Mindebből úgy tűnik, hogy az idehaza leginkább jellemző 1,5-3 éves átlagos készülék lecserélési időt figyelembe véve nem várható, hogy gyorsan többségbe kerülnének Magyarországon az okostelefont használók.
Továbbra is igaz azonban, hogy az emberek többségét hidegen hagyja, milyen operációs rendszer van a mobiljukon (67 százalék állította 2011-ben, hogy nem tudja, milyen rendszer található a készülékén), bár 2010-hez képest némileg javult a helyzet (akkor 75 százalék mondta ugyanezt). A mobil operációs rendszerek kommunikálása azonban nem múlt el nyomtalanul, mára az Android vált a legismertebb mobil operációs rendszerré: a felmérésben résztvevők 38 százaléka mondta, hogy ismeri a rendszert és ezzel a relatív alacsony értékkel tudott az Android az első helyen végezni.
Az Android kapcsán egyébként a PC World-nek nyilatkozó szakértők érdekes problémára hívják fel a figyelmet: szerintük az operációs rendszer ugyanis túl sok verzióban létezik, így zavart okoz a fejlesztőkben. Az okostelefonra, illetve a tábla PC-kre optimalizált verzió mellett az újabb és újabb upgrade-ek is növelik a lehetőségeket. Az IDC elemzője szerint félő, hogy a programozók a legkisebb közös többszörös mellett döntenek nem optimalizálják megfelelően minden hardverre az operációs rendszert.
Az Androidnak ezért kvázi kevésbé nyitottá kell válnia, a Google ezért meghatározhatná az adott rendszerhez szükséges minimális hardverkövetelményeket. Ez már csak azért is célszer, mivel az Appcelerator felmérése szerint az alkalmazás fejlesztők 76 százaléka gondolja úgy, hogy a Google programja van a legjobb pozícióban a jövőbeni fejlesztésekhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.