BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világon használt szoftvereknek csak 20 százaléka legális

A számítógép felhasználók az elmúlt évben 58,8 milliárd dollár értékben töltöttek illegálisan szoftvereket gépeikre – állapítja meg az üzleti szoftvercégek egyesületének (Business Software Alliance, BSA) felmérése.

A BSA felmérése szerint a világon fejlesztett számítástechnikai szoftverek több mint felét a fejlődő országokban adják el, ennek azonban csak 20 százaléka cserél legálisan gazdát.

A legnagyobb arányban – 64 százalékban - Közép- és Kelet Európában és Latin-Amerikában másolják a legális számítógép programokat. Szintén magas az arány az ázsiai és óceániai térségben és a Közel-Keleten. A legkevesebb hamis szoftver Észak-Amerikai gépein fut.

Az egyesület felmérése szerint a fejlődő országok felhasználói többségében annak sincsenek tudatában, hogy illegális szoftvereket használnak. Megvásárolnak egy programot, majd továbbtelepítik számtalan más gépre. A BSA a kormányok felelősségére hívta fel a figyelmet, akiknek a szellemi tulajdonra kampányokkal kellene felhívniuk a lakosság figyelmét. Mindemellett ha nem hoznak megfelelő törvényeket a szerzői jogok megsértése ellen, tovább romlik majd a helyzet a szoftverlopásban.

A helyzet – a régiós jellemzőkből adódóan – Magyarországon sem jobb: tavaly  89 százalékkal emelkedett a szoftvergyártók érdekvédelmi szervezete, a BSA magyarországi képviseletéhez beérkező, illegális szoftverhasználattal és szoftverkalózkodással kapcsolatos bejelentések száma.

2009-hez képest közel kétszer annyi bejelentés a BSA szerint azért is meglepő, mert az idén publikált, 2009-et vizsgáló felmérésben – ha kismértékben is, de – hosszú évek után először csökkent az illegális szoftverek aránya Magyarországon: 42-ről 41 százalékra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.