A rák nem biztos, hogy betegségnek tekinthető - állítja dr. Sinkovics József, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézetének alapító tagja. Szerinte egy minden emberben megtalálható ős-DNS felelős a daganatok kialakulásáért.
A mikrobiológus, immunológus professzor arra (is) alapozza feltevését, hogy ősi, archaikus makromolekulák vizsgálata közben kiderült: évmilliókkal ezelőtt, az első sejtekben a DNS még nem öregedett. Az ősi sejtek értek, szaporodtak, de nem haltak meg. Halhatatlanok voltak, nem következett be náluk apoptózis.
Az évmilliós fejlődés során az ősi gének mutálódtak, elveszítették az örök életet. Ám az elnyomott DNS-ek (leggyakrabban őssejtekben) máig próbálják visszanyerni korábbi állapotukat, amikor korlátlanul szaporodhattak és korlátlan ideig élhettek. Ezen elmélet alapján a rák nem betegség, hanem visszaalakulás, a rák keletkezésének legfőbb okai pedig a különböző fertőző betegségek, gyulladások és epigenetikai tényezők, amelyek bizonyos RNS molekulákon keresztül aktiválják ezeket a "rák-géneket".
A professzor szavaiból kiderült az is, hogy sokkal több rákos betegséget okoznak baktériumok, vírusok, paraziták, gombák, mint gondolnánk. A krónikus fertőzés hatására ugyanis a DNS átalakulásba kezd, és rákos elfajulást okoz. A "friss" rákos sejtek sajnos túljárnak az immunrendszer eszén, így a sejtek szaporodása nem gátolt.
Miért hasznos ez a tudás? Mert újabb lehetőségeket nyújt a rákbetegségek elleni küzdelemben. Ha az ősi, eredeti állapotba való visszaalakulásához szükséges mechanizmusok száma véges, akkor a rák evolúciós értelemben nem fejlődik. Ez jó hír, mert így nem tanulhat meg védekezni a gyógyszerekkel szemben. Ráadásul az ősi gének RNS-szabályozási útvonalainak megismerésével ezeket a bizonyos ősi géneket a jövőben ki lehet kapcsolni a betegekben, ez pedig a személyre szabott orvoslás felé mutat. Az új terápia nem váltja ki ugyan a sebészeti módszereket, de rendkívül jól kiegészíti majd azokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.