Szíriát elérte az arab forradalmi hullám, tombol az állami erőszak, ami ellen a nemzetközi szervezetek szankciókkal lépnek fel. Mindez azért különösen rizikós a Mol-csoport szempontjából, mert a teljes konszolidált kitermelésének hetede e közel-keleti országból származik – írja a Figyelő.
Magyarország jóval békésebb terep, de szintén sok az ismeretlen tényező, hiszen hamarosan az állam birtokolja majd a Mol negyedét. Nagy kérdés, mit szeretne a kormányzat a céggel, mennyire lesz aktív tulajdonos, beleszól-e az olajmulti beruházási terveibe, fejlesztési irányaiba. Konkrétabban, megkísérli-e Orbán Viktor és a Fidesz az erőforrások újraelosztását, hiszen a Mol irányítása ma a magyar gazdaságban szinte a legnagyobb hatalom.
Aktuálisan a legnagyobb vihart azok a sajtóértesülések keltették, amelyek szerint a horvát államügyészség Hernádit azzal gyanúsítja, hogy korrupcióval segítette az INA irányításának megszerzését. A Mol gyorsan és nagyon határozottan cáfolt, a társaságot ért alaptalan támadásokat a horvát belpolitikai helyezkedéssel, illetve az INA rendberakásával magyarázta, ez utóbbival nyilvánvalóan keresztezte sok, zavarosban halászó horvát lobbi csoport érdekeit.
A horvát hatóságok eddig nem nyilatkoztak meg az ügyben, mégis érdemes foglalkozni a sajtócikkekkel. A Szurgutnyeftyegazzal kötött megállapodás óta ugyanis az államhoz visszakerülő Mol-pakett – részben a görög válság, részben a horvát cikkek hatására bekövetkezett árfolyamesés következtében – mintegy 200 millió euró (54 milliárd forint) árfolyamveszteséget okozott a magyar adófizetőknek. Igaz, ezt nem kellett realizálni, és hosszabb távon akár jó üzletnek is bizonyulhat a vétel, de egyelőre tizedével csökkent a magyar állam 25 százaléknyi Mol részvényének az értéke.
Akár volt kétes célú szerződés, akár nem, semmilyen papíron nem lesz megtalálható az érintettek neve, ahogyan vélhetően a Mol nem a Hungary Oil Product Limited nevet adná egy kétes utalást lebonyolító, hozzá köthető, de elrejteni szánt cégnek. Épp ezért a Figyelő forrásai egyikében még az is felmerült, hogy kifejezetten azzal a céllal jött létre az ügylet, hogy magyar korrupciónak láttassanak egy olyan tranzakciót, ahol valójában érdekkörön belül maradt a pénz. Az INA-privatizáció amúgy nagyon transzparens adásvételnek indult, és a felfokozott figyelem miatt vélhetően a Mol azóta is szeretne elkerülni minden nem átlátható lépést.
A Mol azonban nemzetközi óriásjátékos, amelynek vannak titkos ügyletei. Léteznek olyan kereskedelmi megállapodásai, ahol ismeretlen tulajdonú társaságok bukkannak fel, volt nemrég olyan horvát tőzsdei tranzakciósorozata, ahol nem nyílt sisakkal, de gyaníthatón Mol-érdek mentén vásárolt egy társaság. Az is sejtelmes, hogy pontosan mi volt az orosz kézben levő Mol-részvények visszavásárlásának üzleti környezete. Ami a horvát belpolitikát eddig a legjobban megérintette, az a magyar cég gazdaságilag nem indokolható, az alaptevékenységébe sem illeszkedő garanciavállalása a Podravka élelmiszer-ipari társaság hiteleire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.