A bejelentés felülírja a korábbi – igaz, nem hivatalos – sajtóhíreket, amelyek szerint a horvát kormány a részvényesi megállapodás felülvizsgálatával vissza kívánja szerezni a Moltól az INA irányítási jogát. Szintén meg nem erősített hírek szerint a horvát kormány azt is el szerette volna érni a részvényesi megállapodás újratárgyalásakor, hogy a Mol az eddiginél több pénzt fektessen az általa 800 milliárd forintnyi beruházás árán már feljavított horvát olaj- és gázipari csoportba. Még a megállapodás esetleges felbontásának a híre is felmerült.
E felülvizsgálat szükségességéről éppen Davor Stern beszélt a közelmúltban a horvát parlamentben. A felügyelőbizottsági elnök békülékenyebb nyilatkozata azt követően jelent meg, hogy egy nappal korábban Mosonyi György, az INA felügyelőbizottságának alelnöke bejelentette: 2015-ig újabb 709 milliárd forintnyi kunát kell az INA fejlesztésére fordítani a cég igazgatóságának javaslata szerint, és fel sem merült a nyereségessé már nem tehető sisaki finomító bezárása.
Davor Stern úgy nyilatkozott, horvát részről mindössze az INA belső irányítási szabályzatainak egy részét kívánják felülvizsgálni. Ilyen az ügyvezető igazgatóság működési rendje, a cég alapszabálya és a döntéshozatali hatásköri lista. A Mol készül az egyeztetésre. Az INA gáz-nagykereskedelmének sorsáról és az általa fizetett bányajáradékról maga is tárgyalna.
A magyar cég két éve úgy jutott az INA irányítási jogához, hogy a tulajdonhánya nem érte el az 50 százalékot. A horvát sajtó meg nem erősített források alapján hetek óta arról ír, e jogot a Mol egy tízmillió eurós korrupciós ügylettel szerezte meg. A vádat a horvát főügyészség nem erősítette meg, de múlt szerdán felvette a kapcsolatot a magyar főügyészséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.