Gerecs László, a Mol Csoport oroszországi mezőfejlesztési és termelési igazgatója az MTI-nek elmondta, a jelentős összegű befektetéseket a nehéz időjárási és terepviszonyok mellett az is szükségessé teszi, hogy az utaktól kezdve az áramellátásig, a teljes infrastruktúrát a Molnak kell kiépítenie.
Hozzátette, a Mol-csoport jelentős termelésnövekedést vár rövid és középtávon, a következő két-három évben Szibériában, a Matyusinszkoje blokkban az intenzív beruházási programjának köszönhetően. A Mol-csoport kőolaj kitermelésének 40 százaléka Oroszországból származik, tavaly napi szinten 19.200 hordó, ami a közeljövőben növekedni fog.
Az igazgató kifejtette, bíztató jeleket mutat a Mol legújabb, szintén a Matyusinszkoje blokkban lévő Verhnye Larjoganszkoje mezőbeli kutatófúrása is. Az eredmények részletes értékelése folyamatban van, ami várhatóan ez év novemberére fejeződik be. A blokkban elvégzett korábbi kutatófúrások sikerességi aránya kimagasló, 100 százalékos, miközben a világátlag 40 százalék körüli.
Oroszországban, Szibériában a Mol Matyusinszkoje területén a beruházási program 2007 áprilisában kezdődött el, miután a cég megvette a Matyusinszkij Vertikal vállalat 100 százalékos tulajdonrészét. A hosszú távú, alapvetően kutatás által vezérelt beruházási program kutatási, lehatárolási és mezőfejlesztési projekteket foglal magába.
A Matyusinszkoje licenc területe, azaz a blokk 3.231 négyzetkilométer. A terület megszerzésekor egy kisebb olajmező volt a területen, a Matyusinszkoje mező, amelynek termelése napi 600 hordó volt, éves szinten megközelítőleg 30.000 tonna.
A terület megszerzésekor érvényben lévő stratégiai fejlesztési tervnek megfelelően már 2008-ban két kutatófúrást, a Ledovoje-101-et és a Kvartovoje-11-et mélyítették, s mintegy 400 négyzetkilométert mértek fel 3D-s szeizmikával.
A Mol mindkét kutatófúrásnál több olajtartalmú réteget talált, a Ledovoje-101-es fúrásnál végrehajtott teszt pedig azonnal kereskedelmi mennyiségű hozamot adott, napi 400 hordónyit. A teszt eredménye alapján a Mol orosz leányvállalatán keresztül gyorsított mezőfejlesztési programra tett javaslatot az orosz hatóságoknak, amit el is fogadtak. A hatósági engedély megszerzése után, a Ledovoje mező fejlesztése pár hónappal a felfedezést követően elkezdődött. Három évvel a fejlesztés elkezdése után a mező napi termelése 3.000 hordóra nőtt, éves szinten 2011-ben megközelítőleg 150.000 tonnára.
A Kvartovoje-11 kutatófúrás 4 olajtartalmú réteget tárt fel. A Ledovoje-101-es fúráshoz képest a tesztelés időszakában a napi olajhozamok kisebbek voltak. A kutatófúrás és a lehatároló fúrás eredményei alapján itt egy 9-fúrásos, a szükséges felszíni gyűjtő- és előzetes előkészítő berendezések építését magába foglaló fejlesztési programot hajt végre a Mol 2012-ben. A sikeres kutatási program eredményeként a terület készletei 2010 végére 29 millió hordóra emelkedtek.
Gerecs László elmondta, a Mol a következő évekre a kutatási program jelentős bővítését tervezi, aminek keretében 2012-ben két, 2013-ban pedig négy kutatófúrást mélyít. A 2012-es kutatófúrások a Kedrovoje és Prikoltogorskoye fúrások lesznek. Siker esetén csak ezek a fúrások akár 20-35 millió hordó - 3-5 millió tonna - készlettel is növelhetik a Matyusinszkij terület készleteit. A Matyusinszkoje blokkban jelenleg 39 olajkút működik, számuk az év végéig 6-7-tel nő.
A Molnak Oroszországban három 100 százalékos tulajdonú leányvállalata van, a több mint száz főt foglalkoztató Matyusinszkoje, a 61,9 millió hordós olajkészlettel rendelkező, szintén termelő Baitex (Bajteksz), és a Mol West Siberia, ahol a Szurgut-7 blokkban jelenleg kutatás folyik.
A Mol 50 százalékos tulajdonnal részt vesz a Russnefttel (Rusznyeft) közösen a szintén olajtermeléssel foglalkozó ZMB működtetésben is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.