Törvényszerű a hazai kórházak 60 milliárd forintos eladósodása, hiszen az Egészségbiztosítási Alap (EA) gyógyító-megelőző ellátásokra fordított kiadásai reálértéken 250 milliárd forinttal maradnak el a húsz évvel ezelőttitől – fogalmazott Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt követően, hogy tegnap az ágazat szakmai szervezetei konzultáltak a számukra „hitelező” gyógyszer- és orvostechnikai cégek szövetségeinek vezetőivel. Az alulfinanszírozott rendszert mára a várólistára kényszerülő betegek, a rosszul fizetett dolgozók és az ágazat beszállítói tartják fönn – toldotta meg a gondolatsort Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke.
A kórházi szükségletek 90 százalékát kielégítő Teva, Euromedic és Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat vezetői mellett a 60 tagot tömörítő Orvostechnikai Szövetség vezetői vettek részt a konzultáción, ahol megerősítették: a kórházi kintnlevőségüket már nem fedezi az árrésük, csak hitelből tudják feltölteni a készleteiket. Ezért például a Hungaropharma minden kórháznál gyógyszerszállítási limitet szabott meg. Ha ezt eléri a kórház, csak készpénz ellenében juthat további gyógyszerekhez. Másoknak akkora az adósságuk, hogy készpénzes vásárlásra is csak akkor van módjuk, ha törlesztenek a korábbi tőketartozásukból. A gyógyszer nagykereskedők lépését indokolja a közel 30 milliárd forintos kinnlevőség, amelyből 12-vel a kórházak, a többivel a patikák tartoznak nekik – mondta Feller Antal, a Hungaropharma vezérigazgatója.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.