BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ernst & Young - Érzékeny és törékeny Magyarország

A még mindig nehéz világgazdasági helyzet ellenére a világ hatvan vezető gazdaságában a globalizációs folyamat továbbra is enyhén növekszik az Ernst & Young legújabb tanulmánya szerint. Magyarország továbbra is nyitott gazdaság, az Ernst & Young Globalizációs Indexén megtartotta tavalyi 10. helyét, míg a közép-kelet-európai régióban az első helyre került.

A könyvvizsgáló, adó, tranzakciós és üzleti tanácsadási szolgáltató társaság harmadik éve jelenteti meg a globalizációs folyamatokat vizsgáló, saját kutatásra alapozott jelentését, amely a cég által összeállított Globalizációs Indexen és ezer vállalatvezető véleményének 2011. végi megkérdezésén alapul. Az Ernst & Young előrejelzése szerint a globális GDP csupán 3,4 százalékkal növekszik 2012-ben, ennek ellenére a globalizációs növekedés töretlenül folytatódik egészen 2015-ig. A fejlett országok lassú gazdasági növekedését továbbra is a feltörekvő BRIC országok, vagyis Brazília, Oroszország, India és Kína teljesítménye húzza fel.

A Globalizációs Index a 60 legnagyobb gazdaság GDP arányos globalizációs folyamatát vizsgálta. A közlemény szerint Magyarország Csehországot és Szlovákiát is megelőzve első lett Közép-Kelet-Európában, és a tavaly elért teljes pontszámát hat századdal növelve megtartotta 10. helyét a nemzetközi összehasonlításban, míg a kereskedelmi mutatók szempontjából a világ negyedik legnyitottabb gazdasága. A GDP-arányos teljes kereskedelmi mutatószáma 185 százalékra, az index 99 százalékos átlagának közel duplájára bővült. Magas eredményt kapott az ország a kutatás-fejlesztési transzfertevékenységekre is, amelyek a GDP 0,93 százalékát tették ki, ez a 0,36 százalékos átlag közel háromszorosa.

Magyarország Globalizációs Indexen elért magas eredménye azt mutatja, hogy az ország továbbra is az egyik legnyitottabb gazdaság - fejtette ki a közleményben Havas István, az Ernst & Young magyarországi vezérigazgatója. Ezt az adottságot az ország gazdasági stratégiájának megalkotásakor figyelembe kell venni még akkor is, ha egyes politikai döntések hatására ezek a mutatók csökkenhetnek - hangsúlyozta. A megkérdezett vállalatvezetők többsége által jósolt recesszió különösen érzékenyen érintené Magyarországot, figyelembe véve az ország törékeny gazdasági helyzetét - idézi a közlemény a vezérigazgatót.

Az Ernst & Young előrejelzésénél is borúsabban látták a közeljövőt a felmérésben megkérdezett cégvezetők. Annak ellenére, hogy a válaszadók továbbra is optimisták a fejlődő piacok középtávú lehetőségeivel kapcsolatban, több mint felük úgy vélte, hogy a globális gazdaság ismét recesszióba fordul az idei év végére, amely várhatóan magával hozza a protekcionista politikát és intézkedéseket. Ez a hozzáállás, valamint az euróövezet adósságválsága, illetve a globális gazdaság lelassulása egy újabb hitelválság lehetőségét vetíti előre, mivel a bankok a bankközi piacokba vetett bizalom gyengülésének hatására csökkenthetik hitelezésüket - derül ki a közleményből.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.