Márpedig a 30 milliárd forintos keretbe csak a szakrendelőkben és a kórházbakban dolgozó orvosok, nővérek, asszisztensek bérrendezése fér bele. A pénz felét fordítanának a szakdolgozók, míg a másik felét az orvosok béremelésére.
A szakdolgozók ebből a pénzből 6 százalékos általános béremelést és 25 százalékos pótlékemelést kaphatnak. Vagy, egy másik számítás szerint, fejenként 12 732 forintos, illetve 10,7 százalékos fizetésemelést. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara első embere azt mondja: 65 ezer szakdolgozót érinthet a bérrendezés.
A mintegy 29 ezer aktívan dolgozó orvos közül 18 ezer számíthat fizetésemelésre. Ennek mértéke bruttó 57 000 forint átlagosan, a bértárgyalásokon ugyanis felvetődött, hogy kor, beosztás, szakma szerint differenciáljanak. Mint Bélteczki János elmondta, ez nem feltétlenül azt jelentené, hogy az idős és tapasztalt orvosok kapnák a legtöbb pénzt, merthogy a 34–39 éves korcsoportban feleannyi orvos dolgozik, mint a 48–52 éves korosztályban. Ha pedig azt szeretnék, hogy a béremelés valóban itthon és a pályán tartsa a gyógyítókat, akkor a leginkább veszélyeztetett korosztályokat és szakmákat kell preferálni.
Az egészségügyi államtitkárság lapunk információi szerint nemcsak ahhoz ragaszkodik, hogy a háziorvosok kimaradjanak a béremelésből. Abból sem akar engedni, hogy a rendelkezésre álló összesen 30 milliárd forint bruttó összeg, hiába szeretnék ezt nettóként kezelni az érdekvédelmi szervezetek. Ami az ő szempontjukból érthető, hiszen, mint mondják, több milliárd forint adók és járulékok formájában gyakorlatilag azonnal vissza is jut a költségvetésbe.
Sokan mennek, alig jönnek
Az elmúlt öt évben majdnem megháromszorozódott a külföldön munkát vállaló vagy ezt tervező egészségügyi dolgozók száma – derül ki az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal adataiból. Míg 2007-ben 664-en, tavaly 1901-en kérték ki a munkavállaláshoz szükséges hatósági igazolást. Az igénylők több mint 60 százaléka orvos, több mint egyharmaduk az itthon is hiányszakmának számító aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos, de félszáz háziorvos is a távozás mellett döntött. Mindeközben, ugyancsak az elmúlt öt esztendőben csökkent a hazánkban munkát vállaló külföldi egészségügyi dolgozók száma. Jelen pillanatban összesen 3298 külföldi állampolgárságú egészségügyi dolgozó szerepel az EEKH nyilvántartásában. Több mint kétezren orvosként dolgoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.