A Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) a hővel kapcsoltan áramot termelők érdek-képviseleti szervezetének XV. éves konferenciáján tegnap úgy vélekedtek, hogy a támogatások rendszerét működőképesebbé lehetne tenni az energetikai iparágon kívüli szektorok bevonásával. Olyan rendszer kidolgozását javasolták, amely az energiafogyasztók befizetésein túl például a szén-dioxid-kereskedelem vagy nem feltétlenül anyagi ösztönzők révén biztosítja a kapcsoltenergia-termelés stabil működését.
A kapcsolt erőművek, azaz a hővel kapcsoltan áramot termelők előnye a primerenergia-megtakarítás mellett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése.
A kapcsoltenergia-termelés támogatása nyáron megszűnt. Átmenetileg bevezették a villamos energia rendszerhasználati díjaiba a kapcsolt termékszerkezet-átalakítási díjat. Ez kilowattóránként 1,2 forint, és minden végfelhasználó megfizeti. Ebből azonban csak az 50 megawattnál kisebb teljesítményű és csak olyan kapcsolt erőművek részesedhetnek, amelyek beletartoznak a kapcsolt mérlegkörbe.
Az MKET a megoldandó problémák közé sorolta az ármegállapítás átláthatóságát és a megújuló energiaforrások felhasználásának mielőbbi végleges támogatási rendszerét is.
„A kapcsoltenergia-termelés európai szinten akár a válságból történő kilábalás és a gazdaság felpörgetésének egyik motorja is lehet” – emelte ki az Európai Kapcsoltenergia-szövetség (Cogen Europe) igazgatója. Fiona Riddoch szerint mintegy 100 ezer fő dolgozik jelenleg a kapcsolt energetikai iparágban, ez a szám 2050-ig további 400 ezer folyamatos munkalehetőséget is jelenthet. Az energiahatékonyság növelésére a kohéziós alapok 4 százalékát – kb. 8 milliárd euró – különítette el az unió.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.