A központosított beszerzéseket még csak tervezik, a mindennapi működéshez szükséges vásárlások ugyanakkor akadoznak az államosított kórházakban. A legtöbbet az energián lehetne fogni, amelyre évente összességében több tíz milliárd forintot költenek az intézmények, erre azonban legkorábban az év közepén írhatnak ki tendert.
Milliárdos megtakarítást vár a kormány attól az intézkedéstől, amely szerint az államosított kórházak bizonyos szükségleteit a jövőben központi közbeszerzés révén biztosítják. A beígért béremelésnek is ez, a szerkezetátalakításból és a hatákonysági tartalékok kiaknázásából származó megtakarítás az egyik fő forrása.
A központi tendereztetést már a Semmelweis Terv is komoly hatékonysági tartalékként jelölte meg. Ezt elsősorban a gyógyszerek, az orvosi eszközök, az olyan háttérszolgáltatások, mint az étkeztetés és a mosatás, valamint különösen az energia és a telekommunikáció területén érvényesítenék. Török Krisztina, a tenderek bonyolításával is megbízott Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója nemrég arról beszélt, hogy az elektromos áramnál kilowattóránként 25-50 forintos, a gyógyszereknél 20-25 százalékos árcsökkenést lehet elérni. Mint fogalmazott, már vannak tapasztalataik annak alapján, hogy a 12 budapesti kórház esetén egyes gyógyszereket már így szereztek be. Annak alapján pedig, amit a Magyar Energiabeszerzési Közösségben résztvevők a minap bejelentettek, valós lehet a kormányzati elvárás; ők az áram árából 20, a földgázéból 15 százalék megtakarítást értek el a jelenlegi árakhoz képest.
A dolog szépséghibája annyi, hogy a GYEMSZI jelenleg csak most tervezi, hogyan, mit és mi módon lenne érdemes vásárolni. Vagyis arra, hogy a központi közbeszerzések valódi megtakarítást hozzanak, kevés az esély, hiszen még ki sem írták a tendereket. A gyógyszerek és az orvosi eszközök esetén pedig még beszerzési alaplista sem készült el, és bár a közös beszerzésre vonatkozó jogszabály Török Krisztina szerint már tárcaközi egyeztetésen van, a GYEMSZI igazgatója is azt közölte egy konferencián, hogy az eljárások várhatóan ősztől indulnak, és azokat a különböző termékkörökben fokozatosan vezetik majd be.
Közben azonban az élet nem áll meg, a januárban állami kézbe került kórházaknál folyamatosan járnak le a különféle szerződések. Kis és nagy értékű beszerzésekre vonatkozók egyaránt, így olyan, nagy értékű tételek is – gáz, gyógyszer, orvosi eszköz –, amelyeket szintén közbeszereztetni kellene. Csakhogy a kórházak egyelőre nem léphetnek, kényszerből halogatják a közbeszerzések meghirdetését, ám ezzel törvénytelenséget követnek el. A GYEMSZI ráadásul csak az év végéig engedélyezett számukra szerződésbe foglalt kötelezettségvállalást – mondta a kórházszövetség elnöke. Rácz Jenő szerint így nem véletlen, hogy azok a közbeszerzési eljárások is sikertelenek, amelyeket egyáltalán kiírnak az intézmények, hiszen az érdeklődők tisztában vannak a helyzet bizonytalanságával. Ily módon viszont legfeljebb a már meglévő szerződések meghoszszabbításáról lehet szó, ami bizony nem biztosít túl jó alkupozíciót – tette hozzá Rácz Jenő.
A legújabb hírek szerint ráadásul a kórházaknak még a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal is engedélyeztetniük kell beszerzéseiket, ami tovább bonyolítaná és lassítaná az amúgy sem egyszerű helyzetet. A tárcánál ezzel kapcsolatban későbbre ígértek tájékoztatást.
Piaci vélemények szerint nagy piacot, de nagy felelősséget is vállal majd az, aki megnyeri a kórházi beszerzésekre kiírandó tendereket. Sok kórház csak az energiaszállító utolsó felszólítására rendezi a számláját, ráadásul a szabályozás megóvja a nemfizetőket attól, hogy ki lehessen őket zárni az ellátásból. Nem kizárt, hogy a biztonsági gázkészletek további hányadának minapi felszabadítása éppen a kórházak gázellátása érdekében történt, bár a rendelet háromféle vevőcsoportot jelöl meg.
Portfólióban mindenkinek jobb
„Logikus és érthető lépés, ha több kórház közös beszerzést indít” – válaszolt lapunknak Boross Norbert, a hazai Elmű-Émász csoport kommunikációs igazgatója. Magyarázata szerint a beszerzési közösségek nagyobb árengedményt érhetnek el, a villamos energia vásárlásakor pedig kifejezetten célszerű a különféle termékeket portfólióban (nappai és éjszakai áram) megvásárolni. A kereskedők is szívesebben állapodnak meg néhány nagyobb, mint több kisebb ügyféllel. Igaz, a szóvivő szerint a kórházaknál nem az energia-, hanem a gyógyszerszámla jelent magas kiadásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.