BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzleti nem a fémmonopóliumra

Nem tetszik a fémhulladék-kereskedelem szabályozására vonatkozó jobbikos javaslat a piaci szereplőknek. A szerint ugyanis állami kézbe kerülne az üzletág.

A fémekkel kapcsolatos visszaélések számának drasztikus emelkedését és a feketegazdaság erősödését eredményezné annak az Országgyűléshez a Jobbik által benyújtott törvényjavaslatnak az elfogadása, amely a fémkereskedelem állami monopóliumba helyezését irányozza elő – vélik a hulladékkezelő vállalatok. Az ellenzéki párt képviselői által múlt héten beterjesztett javaslat lényege, hogy a fémkereskedelmi tevékenység kerüljön kizárólagosan állami hatáskörbe, amelyet az állam koncessziós szerződéssel engedhetne át meghatározott időre másoknak. Emellett a területet felügyelő szaktárca a fémkereskedelem szervezésének előmozdítására 100 százalékos állami tulajdonban lévő vállalatot is alapíthatna.

Jelenleg a fémhulladékok begyűjtése és kezelése egy évi 150-200 milliárd forintos forgalmat lebonyolító gazdasági ágazat, ahol sok száz vállalkozás dolgozik legálisan több ezer dolgozót foglalkoztatva, évente mintegy 1,6 millió tonna vas- és acél-, valamint 100 ezer tonna színesfémhulladék begyűjtését és hasznosítását megszervezve. Ugyanakkor a fémlopás és a lopott fémekkel való illegális kereskedés nem „hungarikum”, az egész világon komoly gondot okoz a hatóságoknak és a jogkövető vállalkozásoknak egyaránt. Az ágazat már így is az egyik legszigorúbb kontroll alatt működő területe a gazdaságnak – még az aranykereskedelem sem zajlik ilyen szabályozott keretek között –, hiszen a 2010-ben életbe lépett, egyedülállóan szigorú fémkereskedelmi törvény értelmében minden, a területen dolgozó vállalatnak fémkereskedelmi engedélyt kellett kiváltani. Az ezt a lépést megtett több mint 700 cég azóta naprakész nyilvántartást vezet a telephelyein átvett fémekről, az összegyűlt adatokat a területet felügyelő vámhatóság részére naponta továbbítja. Emellett már a lakossági átvétel esetén is kötelező az ügyfelek személyi adatainak rögzítése.

„Az a sajnálatos tény, hogy a fémlopások számát a rendkívül szigorú előírásokkal sem sikerült érdemben visszaszorítani, jól érzékelteti, nem elsősorban jogalkotási, hanem jogalkalmazási kérdésről van szó” – hangsúlyozta Sárosi Eszter, a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének ügyvezető igazgatója. Az érdek-képviseleti vezető hozzátette: sokkal inkább hatékonyan működő, megfelelő hatáskörrel és forrásokkal rendelkező hatóságra, és persze elrettentő erejű bírósági ítéletekre van szükség, nem pedig államosításra.

Sokan nem tudják, hogy éppen a fémkereskedők szenvednek legtöbbet a fémlopások miatt, hiszen telephelyeik és vasúti szállítmányaik vonzó célpontot jelentenek a fémek eltulajdonításában érdekelt csoportoknak – mondta Penk Márton. A tavaly 16,5 milliárd forintos forgalmat lebonyolító Martin Metals Kft. ügyvezető igazgatója szerint a tudatlanság az oka, hogy időről időre újra olyan javaslatok fogalmazódnak meg, amelyek a lopásokat az államosítással akarják megoldani. Mindezzel pedig teljesen figyelmen kívül hagyják, hogy mik is a feketekereskedelem mozgatórugói, s azt, hogy a legális fémhulladék-kezelés egy iparszerűen működő, az alapanyag-ellátásban óriási jelentőségű gazdasági ágazat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.