BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyar cégek jól érzik magukat a német piacon

Jellemzően nőtt a Németországban is munkát vállaló magyar építőipari cégek kinti forgalma – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felméréséből.

A kutatás tapasztalatai szerint a német munkaerőpiac 2011. május 1-jei teljes liberalizálását követően – összefüggésben a magyarországi gazdasági helyzet alakulásával – számos új vállalkozás jelent meg a német piacon. A felmérésben részt vevő cégek éves összforgalmának átlagosan több mint a fele a kinti tevékenységből származik. Ám az átlagos németországi hányad egyre jobban nő: amíg 2010-ben még 52 százalékot tett ki, addig tavaly már 60 százalékra bővült, s idén várhatóan eléri a 63 százalékot.

Ezzel párhuzamosan az érintett vállalkozások folyamatosan leépítik magyarországi tevékenységüket, ami nem is csoda, ismerve a hat éve recessziótól szenvedő hazai építési piac helyzetét, az itthoni megrendelések hiányát és a megrendelők fizetőképtelenségét.
A megrendelések zöme elsősorban német cégektől származik, a válaszadók túlnyomó részénél olyanoktól, amelyekkel már korábban is volt szerződésük a magyar vállalkozásoknak.

A felmérésből jól látható, hogy a kintlévőségek sokkal kisebb mértékben terhelik a cégek mindennapi tevékenységét, mint Magyarországon, mindössze szűk harmaduk számolt be arról, hogy követelésállományuknak van behajthatatlan része, az is csupán árbevételük 5,8 százaléka, mely a magyar viszonyokat ismerve igen jó aránynak tekinthető.

A vállalkozások több mint fele szerint a piacnyitást követően jelentősen javította piaci pozíciójukat a kontingenseljárás megszűnése. Nehézségként jelölték meg viszont, hogy nagyobb konkurenciával szembesültek, mint amire számítottak, elsősorban más közép- és kelet-európai vállalkozások és egyéni vállalkozók személyében. Szintén piaci helyzetüket nehezítette, hogy munkavállalóik egy részre felmondott és német cégeknél helyezkedett el.

A 2011. május 1-jétől lehetséges munkaerő-közvetítés lehetőségével – egy-két kivétellel – nem élnek a vállalkozások. Továbbra is az eddig bevált foglalkoztatási formákat részesítik előnyben, melynek lényege, hogy közvetlen alkalmazásukban lévő munkavállalókkal vállalnak teljesítéseket, vállalkozási szerződések keretében. Az ÉVOSZ összegzése szerint a rendszeresen változó adózási előírások és a német piacvédelmi kezdeményezések ellenére a vállalkozások pozitívnak ítélik meg üzleti helyzetüket, kilátásaikat, és 2012-ben is folytatják tevékenységüket Németországban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.