Ez tűnik ki ugyanis abból az üdvözlő üzenetből, amelyet a türkmén elnök intézett a Türkmenbasi városban szerdán megnyíló 3. Nemzetközi Gázkongresszus résztvevőihez. Az üzenet szerint Türkmenisztán különböző csővezetékrendszereket épít annak érdekében, hogy biztosítsa az energiahordozók stabil, megbízható és hosszú távra szóló szállítását a világpiacra. A Türkmenisztán és az Európai Unió közti tárgyalások óriási lökést adnak a projekt megvalósításának.
A RIA Novosztyi szerint Türkmenisztán rendelkezik a világ negyedik legnagyobb gáztartalékaival Oroszország, Irán és Katar után. A meglévő csővezetékrendszer azonban nem elégséges a gázexport zavartalan lebonyolításához. Ezért a közép-ázsiai ország óriási erőfeszítéseket tesz az energiahordozók exportjának diverzifikálására. 2009-ben megnyitották az üzbég-kazah-kínai gázvezetéket, amelyen a jövőben évente kereken 60 milliárd köbmétert gázt szállítanak Kinába.
Ashabad évek óta tárgyal a transzkaukázusi csővezeték megépítésének lehetőségéről. Oroszország ellenzi a tervet, és az álláspontját azzal indokolja, hogy a Kaszpi-tenger menti államok még nem határozták meg a terület jogi státusát. A Kaszpi-tengerhez kapcsolódó bármilyen projekthez Oroszország, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Türkmenisztán és Irán jóváhagyása szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.