BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is 5-10 millió között vesszük a legtöbb lakást

A tavalyi évhez hasonlóan magasabb értéken zárt a májusi hónap az áprilisnál. Idén a többlet körülbelül 10 százalékos, amellyel a magas márciusi szintet sikerült ismét megütni.

Az idei első 5 hónap alapján az összes hazai ingatlan adás-vételi tranzakció darabszáma így meghaladta a 45 ezret, vagyis a Duna House januárban közölt idei becslése, miszerint 2012-ben 100-110 ezer tranzakcióval számolhatunk, egyre biztosabbnak látszik. A tavalyi év azonos időszakához mérten az idei első 5 hónap 30 százalékkal magasabb.

A kereslet intenzitása a tranzakciók alakulását követte, vagyis az átmeneti áprilisi visszaesés után folytatódott az idei intenzív érdeklődés. Januárt nem számítva az idei átlag 85 pont, míg a tavalyi 74, vagyis egyelőre az idei kereslet 13 százalékkal jobb értéket mutat. – derül ki továbbá a Duna House legfrissebb elemzéséből.
 
Ha a májusi átlagárakat összehasonlítjuk az előző hónappal, azt látni, hogy szinte minden kategória magasabb értékeket mutat. Ez ugyan nem feltétlenül jelzi azt, hogy emelkedtek volna az árak, de az biztos, hogy összességében többet költöttek a vevők ingatlanvásárlásra.

Immár második hónapja a 11. kerületet célozzák meg a leendő vevők legnagyobb arányban, bár egy hónap alatt a népszerűsége 2,5 százalékot esett. A leginkább meglepő azonban a márciusban még 20 százalékkal vezető 13. kerület csökkenése, amely áprilisban már csak 18 százalék, májusban pedig 16 százalékon állt. 
 
Nőtt az alkukedv áprilishoz viszonyítva, hiszen az összes átlag akkor Budapesten 5 százalék, vidéken 7 százalék volt, most pedig 6 százalék, illetve 8 százalék. A legnagyobb mértékben ezen belül a budapesti házak esetében figyelhető meg a növekmény, 2-2 százalékkal. A vidéki házak eladói összesen 19 százalékos árcsökkentést könyvelhettek el az eredetileg elképzelt összeghez képest. A legkisebb árkorrekcióra, vagyis az irányár csökkentésére általában a panelek esetében van szükség, ez májusban vidéken 3 százalék, Budapesten 4 százalék volt.

 A vevők több mint felét (56 százalék, mint áprilisban is) a 20-as, 30-as korosztály tette ki, ezen belül a 30 év felettiek vették a nagyobb (70 négyzetméter) és drágább (16,8 millió) ingatlanokat. A vásárlás oka harmadrészt továbbra is első lakásvásárlás, de a befektetési céllal vevők köre sem csökken, ők a vevők negyedét teszik ki.

A lezárt adás-vételi tranzakciók paramétereiben vidéken minimális volt csak a változás előző hónaphoz képest. Legnagyobb arányban a 40-60 négyzetméteres lakások cseréltek gazdát, a vevők nagy része (43 százalék) 100-150 ezer forintos négyzetméter áron vásárolt, többnyire 5-10 millió forint összértéken. Budapest mindkét oldalán nőtt a 40-60 négyzetméter közötti lakások aránya az egy hónappal ezelőtti adatokhoz mérten, miközben a kisebb, 20-40 és nagyobb 60-80 közöttieké csökkent. Magas a budai oldalon továbbra is a 400 ezer forint/négyzetméter feletti vásárlás aránya (21 százalék), sőt ebben a hónapban ez a kategória végzett az élen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.