A hirtelen jött és tartósnak igérkező forróság miatt ugyan hirtelen megnő a klímaberendezések forgalma, a vásárlók azonban sok esetben csak a hőhullám után tudják felszereltetni a készüléket, hiszen ilyenkor nehéz szerelőt találni.
A kereslet hektikusságára jellemző, hogy április végéig még jóval a bázis alatt volt az értékesítési szint – összegezte lapunknak a teljes piacra tekintve Kozák Tamás, a Panasonic hűtő-fűtő készülékek regionális értékesítési vezetője. Mint elmondta, a magyar piacon 15 százalék lehet a legfelső kategóriájú inverteres hűtő-fűtő berendezések aránya, amelyek ára 200 ezer forint fölött kezdődik.
A forgalom 85 százalékán nagyjából fele-fele arányban osztoznak az 50-70 ezer forintos "belépő" modellek, valamint a középkategóriás, de azért korszerű, alacsony energiaigényű 100-150 ezer forintos inverteres gyártmányok. Kozák Tamás szerint ebből a szempontból a magyar leginkább a horvátországi piachoz hasonló. Romániához képest nálunk több minőségi készülék talál gazdára, azonban jelentős az elmaradásunk Szlovéniához képest. Tegyük hozzá: egyre csökken a mobilklímák aránya, ugyanakkor a kültéri egységgel rendelkező split klímák megvétele után beltéri egységenként az 50 000–90 000 forintos felszerelési költséggel is számolnia kell a vevőnek.
Az elmúlt években Kína többnyire japán tervek alapján készített és nagy mennyiségben olcsón piacra dobott légkondicionálóival már megszerezte a lakossági berendezések világpiacának nagyobbik részét, és az iparág megkerülhetetlen tényezőjévé vált. Várkonyi Nándor, a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségének főtitkára szerint ezek jó része nem inverteres, hanem annál harmadával is többet fogyasztó, úgynevezett on-off készülék, amelyeknek gyakran bizonytalan az alkatrészellátása és a szervizháttere. A Panasonic regionális értékesítési vezetője pedig hozzátette: a japán és koreai gyártók jelentős európai raktárbázissal rendelkeznek, így rugalmasan reagálhatnak az időjárás változásaira, míg a kínai direkt import esetén akár az importőr nyakán is maradhat a készlet.
Kereskedői tapasztalatok szerint általában két hét egybefüggő kánikula dobja föl a keresletet, tavaly azonban nem volt ilyen időszak. Az elmúlt két évben – részben a változékony időjárás, részben a vásárlóerő csökkenése miatt a lakossági vásárlások erősen visszaestek, és a lakópark építések leállítását is megsínylette a szakma: a beruházók nagy és biztos ügyfélkörnek számítottak korábban.
Ebben a helyzetben természetesen nem emelkedtek az árak tavaly óta, sőt, amint a Baumax barkácslánc ügyvezető igazgatója, Simonyi András elmondta, a kínálati piacon 2-3 százalékos árcsökkenésről beszélhetünk az áfa-emelkedés ellenére is.
A hirtelen jött meleg hatására a Baumaxnál elsősorban az azonnali megoldást nyújtó ventilátorok forgalma ugrott meg, amelyből már most tizedével több fogyott mint a tavalyi augusztus végéig tartó időszakban. Másrészt a mobilklímákból már most annyit adtak el, mint a tavalyi teljes szezonban.
Legionella, az épületgépész kór
Hazánkban nincsen olyan érvényes előírás, ami a legionella fertőzések megelőzése érdekében állítana követelményeket az épületgépészeti berendezések létesítéséhez és üzemeltetéséhez – idézi a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetsége honlapja Szánthó Zoltán, BME épületgépészeti tanszékének docense tanulmányát. Magyarországon is több esetben okoztak legionellózist a klímaberendezések, mert sok irodaház üzemeltetője évekig nem tisztíttatja a berendezéseket, pedig abban elszaporodhatnak a tüdőgyulladást okozó Legionella pneumophila baktériumok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.