Az ausztrál Wildhorse Energy (WHE) bányaipari cég a napokban együttműködési megállapodást írt alá a magyar kormánnyal a szén föld alatti elgázosításának (UCG) azon jogi és szabályozói kereteiről, amelyekre e tevékenység magyarországi elindításához szükség van. A megállapodás kikövezi az utat a szükséges technológia fejlesztése, bevezetése előtt. A társaság, melynek papírjai az AIM és az ASX tőzsdéken forognak, közép- és kelet-európai UCG-, valamint urániumprojektekre összpontosít. Közleménye szerint a kormány is bízik a hazai szénvagyon gázként való hasznosításában.
A Mecsekben végzett kutatásai alapján készített előzetes megvalósíthatósági tanulmányában a WHE jelezte, hogy a szintetikus gáz vonzó tüzelőanyag lehet az erőműtársaságok számára. Már készül a „bankképes” megvalósíthatósági tanulmány is, továbbá megkezdődtek a tárgyalások a finanszírozásba is besegítő, lehetséges stratégiai partnerekkel.
Matt Swinney, társaság ügyvezető igazgatója közleményében kiemelte, hogy a szenet a föld alatt elgázosító technológiának szerepe lehet térségünk energiabiztonságának javításában, a kísérleti projekt pedig az egész UGC szakma szempontjából mérföldkő lehet. Hangsúlyozta a sokmilliárd tonna szén „repesztésmentes” hasznosításából adódó előnyöket is. A fejlesztések Európa-szerte folynak, az Egyesült Királyságban például 16 ilyen beruházásra adtak ki engedélyt az elmúlt években, de adtak ki Lengyelországban is, és Matt Swinney reményei szerint a sor hamarosan folytatódik.
A cég idézi Kovács Pál klíma- és energiaügyi aki a szén föld alatti elgázosítását olyan új lehetőségnek nevezte, amely hatalmas mennyiségű, új és saját energiaforrást jelent az országnak, sőt, forradalmasíthatja a hazai és a régiós energiakeresleti és -kínálati fundamentumokat is. „A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium örömmel jelenti be, hogy a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet, valamint a Miskolci Egyetem együttműködik a Wildhorse-szal abban, hogy közösen gyűjtsenek adatokat a technológia régiós megvalósíthatóságának, környezeti hatásainak, engedélyezésének és bevezetésének tapasztalatairól” – mondta.
Üzleti modellje szerint a WHE szénből szintetikus gázt kíván előállítani, majd eladni erőműtársaságoknak. A cég korábban napvilágot látott elképzelései szerint több szakaszban összesen 76 milliárd forintot szán a mecseki szénkészletre alapuló beruházásokra. Nem csak Magyarországon, hanem régiónk egészében is aktív lenne, vagyis egy olyan piacon, amelyet az Oroszországból érkező importgáz ural, ahol az adott kormányoknak fontos az energiabiztonság növelése, sok az ipari fogyasztó és drága a gáz. E célból a társaság Közép- és Kelet-Európa kulcsfontosságú helyein UGC-projektek indítására alkalmas területeket szeretne vásárolni.
A társaság egy másik, nagy horderejű tervéről is ismert Magyarországon: a Mecsek-Öko és a Mecsekérc és az MVM részvételével vegyes vállalatot kíván alapítani a hazai urániumvagyon kiaknázására. A társulás létrejöttét június 27-i rendeletével a kormány is támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.