Csaknem 1100 Celsius-fok – ezen a hőmérsékleten égetik ki a végterméket. Az eljárás lényege évszázadok alatt szinte semmit se változott. A cég munkatársai német fehér és vörös agyagot használnak, a kályhacsempét a marcali telephelyen készítik el. Az alapokat a '90-es évek elején rakták le: a családfő, Kovács Vilmos az egykori kaposvári fazekas háziipari szövetkezetnél műszaki vezetőként dolgozott. Miután bezárt a cég, úgy érezte: saját maga alakítja jövőjét. Vállalkozást alapított, ám hamar ráeszmélt: csak kerámiából nem lehet eltartani a családot.
A kályhacsempegyártás jövedelmező üzletágnak bizonyult. A fizetőképes vásárlók köre ugyan folyton alakul, a krízis hatására tavaly 10 százalék körüli forgalomcsökkenés rázta meg a piacot, a somogyi vállalkozás mégis nyereséges.
– Nem ontjuk tömegével a kályhacsempét, egyedi áruval lépünk a piacra – emelte ki Kovács Vilmosné, a cégalapító felesége. – A csempekészítéstől a kályhaátadásáig gyakran egy–másfél hónap eltelik. Egyeztetünk a megrendelővel, tanácsot adunk, egyfajta közös alkotómunkáról van szó.
Az otthonnak erős karaktert ad a cserépkályha, bámulatosan ötvözi a múltat és a jelent. Igaz, ára van a stílusteremtésnek. Kézzel festett habán motívumok díszítik az egyik, madártej színű cserépkályhát, a másik – kobaltkék–arany árnyalatú – alkotáson Jézus mennybemenetele elevenedik meg. Egy nemesi gyökerű família a családi címer lenyomatában gyönyörködhet. Marcaliban legalább 70 féle kályhacsempét készítenek, s ezernyi díszcsík, inda, sarok, lábazat, kupola, párkányzat hagyja el a műhelyt – szigorúan a manufaktúrákra jellemző igényességgel.
– Egyik ügyfelünk kendőt hozott, s rábökött: ilyen árnyalatú csempét szeretne látni a kályhán – mondta. – Akadt olyan megrendelő, aki a szigligeti tájat akarta viszontlátni a cserépkályhán.
Két gyermeke, s egy unokája van a házaspárnak. A kereskedelmi végzettségű asszony szenvedélyes kerékpáros és kiránduló: letekerte a klasszikus Duna-túrát. Baráti társaságban nyáron Szerbiát és Albániát fedezi fel.
– Egyik ügyfelünk kendőt hozott, s rábökött: ilyen árnyalatú csempét szeretne látni a kályhán – mondta. – Akadt olyan megrendelő, aki a szigligeti tájat akarta viszontlátni a cserépkályhán.
Két gyermeke, s egy unokája van a házaspárnak. A kereskedelmi végzettségű asszony szenvedélyes kerékpáros és kiránduló: letekerte a klasszikus Duna-túrát. Baráti társaságban nyáron Szerbiát és Albániát fedezi fel. Öt kályhaépítő 1993-ban alapították a Vilmos Kályha Kft.-t. Kaposváron annak idején túl drága volt a kiszemelt műhely, ám Marcaliban megfelelő méretű és árú helyet találtak. Két parasztházat vásároltak, ott rendezték be a műhelyt, amely hosszú évek óta tizenegy szakembernek ad megélhetést.
A saját, kézi gyártású kályhacsempéken kívül kandallót, öntöttvas cserépkályhaajtót, kandallóbetétet és speciális kiegészítő kellékeket is forgalmaznak. A kft. öt kályhaépítővel áll kapcsolatban az ország területén.
A vállalkozásnak nincs hitele, dinamikusan fejlődik. Ebben része lehet a divatnak, no és a növekvő energiaáraknak is.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.