BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz gázszektor újabb lehetőséget kapott az európai terjeszkedésre

Az orosz gázszektor újabb lehetőséget kapott Fehéroroszországtól az Európán belüli terjeszkedésre, de a tengerentúlon is új pozíciókat szerezhet, ha megszerzi a spanyol Repsol eladásra kínált részvényeit. A Jamal félszigeten építendő LNG-állomás segítségével biztosan kiterjeszti piacának határait. Az állami gázvezeték-üzemeltető vállalatot az orosz Gazprom vette át alacsonyabb gázárakért cserébe. Az úgy véli, megéri a támadásoknak kitennie magát, országának nyeresége érdekében.

„Önöknek adjuk az olajfinomítóinkat, ekkortól önök a saját olajukat, mi pedig a magunkét finomítjuk. De cserébe meg kell engedniük, hogy ugyanúgy termelhessünk földgázt, ahogyan más külföldiek” – ajánlott egyezséget a napokban Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök Moszkvának. Szerinte ugyanis igazságtalan, hogy bár Oroszország megnyitotta termelési piacát a külföldi vállalatok számára, Fehéroroszország mégsem pályázhat termelési engedélyekre. Minszk közben erősen rá van utalva az orosz gázimportra, de a kapott gázt igencsak drágállja. „22 milliárd köbméter gázt használunk el évente. Hadd termeljünk mi magunk is 10 milliárdot! Talán olcsóbb lesz, mint venni.

 Az önök földgáza drága, amit mi termelnénk az önök engedélyével a lelőhelyeiken, az angolok és amerikaiak kapta feltételekkel, olcsóbb lenne. Így lesz 10 milliárd köbméter olcsó gázunk és 12 milliárd köbméter drága, orosz gázunk. Ez már elfogadható lenne számunkra”, fejtette ki Lukasenko egy oroszországi sajtótájékoztatón. Mint hozzátette, számára érthetetlen, hogy míg más országok vállalatait beengedte Oroszország, addig pont a szomszédját nem.

A cserével kapcsolatban azonban vannak félelmei. Mint mondta, számít arra, hogy ha eladja az állami tulajdonban lévő finomítókat, ugyanúgy támadni fogják politikai ellenfelei, mint azt tavaly tették a Beltranszgaz ügye után. Az állami gázvezeték-üzemeltető vállalatot az orosz Gazprom vette át alacsonyabb gázárakért cserébe. Az úgy véli, megéri a támadásoknak kitennie magát, országának nyeresége érdekében.

Oroszország még nem válaszolt a javaslatra, de nyugat felé tartó terjeszkedését tekintve jól számára jöhet egy ilyen egyezség. Második legnagyobb gáztermelője, a Novatek, amelyben a Gazpromnak is van 10 százalékos részesedése, szeretné megvásárolni a spanyol Repsol eladásra kínált javait. Ezzel bővítené a cseppfolyós gáz (LNG) szektorban lévő portfólióját. A spanyol Repsol ugyanis két cseppfolyósító üzemében lévő 20 és 23 százalékos részesedését adná el, valamint egy újragázosító üzemben lévő 75 százalékát. A két előbbi terminál Peruban, illetve Trinidad és Tobagóban, utóbbi pedig Kanadában van.

 A spanyol cég azért bocsátja eladásra ezeket, mert rosszul érintette, hogy Argentína államosította az YPF olajvállalatot, benne a Repsol 57 százalékos részével. Bár a vagyontárgyak felkeltették a Novatek érdeklődését, hivatalosan még nem kereste meg a Repsolt, tárgyalások még nem kezdődtek el, tájékoztatott Leonyid Mihelszon, az orosz cég vezérigazgatója.

A Novatek belföldi LNG-programja viszont sínen van, az észak-nyugat szibériai állomás tervei készen állnak és csak a beruházási döntésre vár. A Yamal-LNG projekt mérnöki tervezése és a megvalósíthatósági tanulmánya készen van, ahogyan minden dokumentum szakértői véleményeztetése is. A vállalat az év végéig számít a vállalat a építési engedélyekre, mondta Mihelszon a közelmúltban. A terminál évi 15 millió tonna LNG-t állít elő, 2020-ig a Novatek stratégiájának középpontjában lesz.


Kitaposott úton

Az orosz szénhidrogén-ipari cégek külföldi törekvései nem újak: a Gazprom adja az Európában felhasznált gáz negyedét, európai finomítói, vezetéki és gáztároló érdekeltségei vannak, Németországban erőművi együttműködéseket indított. Piacát az amerikai, valamint az ázsiai, csendes-óceáni térségben is bővítené. Az olaj és gáztermelésben jelenleg az új venezuelai és a bolíviai lehetőségeket figyeli. A Lukoil Európában, az USA-ban és Ázsiában is ad el üzemanyagot, európai finomítói is vannak. Több ázsiai és  egy afrikai országban termel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.