A gabonafélék ára 2012 augusztusában 24,2 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban, ezen belül a búza ára 30, a kukorica és az árpa ára pedig több mint 21 százalékkal emelkedett. A zöldségfélék termelőiár-indexe augusztusban 21,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A görögdinnye ára 17 százalékkal, a csemegekukoricáé 11 százalékkal növekedett. A zöldség csoport indexét tovább emelte a paradicsom árváltozása. Ennek hátterében elsődlegesen az ipari célú (olcsóbb) paradicsom értékesítésének jelentős visszaesése áll – írja a statisztikai hivatal.
„A mezőgazdasági árak Magyarországon is tapasztalt jelentős növekedése mögött a kedvezőtlen időjárás hatása mellett egy világtrend áll. Az élelmiszerárak emelkedésének mértéke országonként eltérő lehet, ugyanakkor a mezőgazdaságnak egyre kisebb területen egyre több embert kell ellátnia, ami hosszú távon mindenképpen a mezőgazdasági termékek drágulását okozza” - mondta el Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.
A KSH szerint a gyümölcsök ára a növényi termékek átlagánál kisebb mértékben, 17,5 százalékkal emelkedett. Ebben az időszakban indult az alma szüretelése. Míg a piacon az étkezési almáért a tavalyihoz képest többet fizetnek, addig az ipari feldolgozásra szánt léalma ára nem éri el az előző év augusztusi árszintet. E két ellentétes tendencia eredője, hogy az alma értékesítési árindexe 4,4 százalékkal elmarad a tavalyitól.
Ugyanakkor a körte és az őszibarack ára több mint 20 százalékkal emelkedett ebben az időszakban. A vágóállatok termelői ára 13,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágósertés felvásárlási ára kiugró 20 százalékos, míg a vágómarha és a vágócsirke 7, illetve 9,6 százalékos árnövekedést mutat előző év augusztusához viszonyítva – írja a hivatal.
Augusztusban az állati termékek ára az élő állatok áránál sokkal kisebb mértékben, 3,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Míg a tej ára 5 százalékkal csökkent, addig a tojásé 34,1 százalékkal növekedett – olvasható a KSH jelentésében.
„A mezőgazdasági árak augusztusi rekord magas, 18,1 százalékos emelkedésében nagy szerepe van a nyári hónapok kedvezőtlen időjárásának. Ugyanakkor az élelmiszerárak emelkedése mögött egy világszintű tendencia is húzódik, amely a hazai termelői árakat is jelentősen befolyásolja” – magyarázta Tresó István.
Egyrészt az energiaárak emelkedése a szállítási és termelési költségeken keresztül jelentősen megnöveli az agrárágazat költségeit. Másrészt a városok és úthálózat bővülésével a használatban lévő termőterületek nagysága fokozatosan csökken. Harmadrészt a népességnövekedés miatt egyre nagyobb mennyiségű élelmiszerre van igény, és bár ennek közvetlen hatása hazánkban kevésbé jelentős, világszinten mindenképpen meghatározó tényező - vélekedett a szakértő.
Végül pedig az egyre kisebb területen előállított egyre nagyobb elvárt termékmennyiség óriási innovációs készséget igényel a mezőgazdaság részéről, amely szintén a költségek növekedését, ezzel együtt pedig drágulást eredményez – mondta el a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.
„Így, habár az idei csapadékszegény és meleg nyár igen kedvezőtlen volt több mezőgazdasági ágazat szempontjából is, még a jelenleginél jobb terméshozam esetében is számolni kell a mezőgazdasági termékek jövőbeni drágulásával a fent említett folyamatok miatt” – hangsúlyozta a szakember.
A mezőgazdasági termelői árak a KSH szerint 2012. január–augusztusi időszakban összességében 8,1 százalékkal emelkedtek a 2011. évi első nyolc hónap termelői árszintjéhez viszonyítva. A gabonafélék árindexe 4,4 százalékkal növekedett. Amíg a búzánál 2011-ben a betakarítás kezdete lecsökkente az árakat, addig 2012-ben a világpiaci kereslet miatt növekedés tapasztalható. Az olajos növények árindexe 9,5 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban.
Míg a napraforgómag árában lényegében nem történt árváltozás, addig a repcénél 18 százalékos volt a növekedés. A friss zöldségfélék és a gyümölcsök ára 14,8, illetve 8,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A burgonya ára átlagosan 30,8 százalékkal maradt az előző évi ár alatt. Az élő állatok és állati termékek ára – a tavalyi 14,4 százalékos növekedés után – idén további 12,3 százalékos emelkedést mutatott előző év azonos időszakához mérten, amely főképpen a tojás árának mozgásával indokolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.