Információink szerint a magyar-orosz Déli Áramlat Zrt. ma kora délutáni közgyűlésén születik meg a végső döntés az orosz gáz európai exportját célzó gázvezeték magyarországi szakaszáról. Szentesítik azt is, hogy a zrt.-ben magyar részről az MVM Zrt. lesz a Gazprom partnere az MFB Nyrt. helyett, és – korábbi értesülésünknek megfelelően – az orosz társaság lemondhat a vállalkozásban lévő elővásárlási jogáról.
Az aláírásra tegnap már Magyarországra érkezett Szerbiából Leonyid Csugunov, a projekt egészének vezetője, aki hétfőn részt vett a vezeték szerbiai szakaszára vonatkozó döntés aláírásán. Nála azonban magasabb szintről is fogják képviselni Gazpromot a budapesti ceremónián, amely egyébként rövidnek ígérkezik, mert Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke október 10-i, budapesti látogatásán már minden lényeges kérdésben megállapodott Orbán Viktor miniszterelnökkel.
A Déli Áramlat oroszországi, illetve az egyesített orosz gázvezetékrendszerbe érkező gázt juttatná egy fekete-tengeri szakasz után Európába Bulgárián, Szerbián és Magyarországon át Ausztriáig, illetve Bulgáriából egy Görögországon keresztüli ágon Olaszországig. A nyomvonal mentén számos leágazás is létesülhet. Mielőbb meg kell születnie az összes érintett országban a szerbiaihoz és a magyarországihoz hasonló elhatározásnak, mert november 15-ig a projekt egészéréről is meg kell hozni a végső döntést, decemberben pedig az építkezést is el kell indítani Vlagyimir Putyin orosz elnök korábbi utasítása szerint.
A vezeték fő szakaszának éves kapacitása 63 milliárd köbméter lenne. A beruházás Magyarországon egyrészt azt a változást hozná, hogy az orosz gázt nem a meglévő, Ukrajna felőli importvezetéken kapnánk, hanem a Szerbia felől beléptetendő új csövön. Ez az eddigihez képest annyival ígér stabilabb gázimportot, amennyire kockázatosnak minősíthető a jelenlegi, Ukrajnán keresztüli behozatal. A Szerbia felőli betáplálással csökkenhet, vagy le is állhat az Ukrajna felőli importunk, ami az e célt szolgáló infrastruktúra fölöslegessé válását, illetve az új létesítésének a gázárakban való megjelenését jelenti. Vállalati oldalon ez úgy jelenik meg, hogy az FGSZ Földgázszállító Zrt. elesik bizonyos (jelentős) belföldi szállítástól és tranzittól, és gondoskodnia kell feladat nélkül maradó eszközeiről, a tőle elmaradó bevételek pedig a magyar-orosz társasághoz csoportosulnak át.
Magyarország azonban az orosztól eltérő gázforráshoz való hozzáférést is fontosnak tartja ellátása biztonsága érdekében. Az MVM ezért beszállt az azeri-görög-román részvételű AGRI gázvezetékprojektbe, az FGSZ Zrt.-n keresztül pedig részese a szintén azeri gázt remélő Nabucco konzorciumnak is. Kérdés viszont, hogy mennyire életszerű, ha Magyarországon, illetve a többi olyan országban, amely szintén több gáztranzitvezeték-tervet támogat, egyszerre több új óriásvezeték is épüljön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.