BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb sarc - Padlóra kerülhetnek a hazai patikák

Mentességet kérnek az iparűzési adó tervezett változtatása alól a patikusok és a gyógyszer-nagykereskedők, miután kiderült, nem csak az élelmiszer-cégeket, de őket is rendkívül hátrányosan érintené az újabb sarc.

Levelüket Matolcsy Györgynek címezték, miután a nemzetgazdasági miniszter október közepén sajtótájékoztatóján jelentette be: 2013-ban az iparűzési adó alapjából az eladott áruk beszerzési értékét csak a bevétel 80 százalékából vonhatják le a cégek. A bolti különadó megszűnik, a nagykereskedelmi cégeket ezzel terhelik, a krízisadó helyett változik az ipa számítási módja.

A levélben, amelyet tájékoztatásul Lázár Jánosnak, a miniszterelnökséget vezető államtitkárnak és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárnak is megküldtek, számításokkal igyekeznek alátámasztani, milyen súlyos terhet jelentene számukra az IPA emelése. Az elérhető információk alapján a gyógyszer-nagykereskedők által fizetendő IPA mértéke éves szinten a jelenlegi 0,58-0,60 milliárd forintról 2,08-2,16 milliárd forintra, a gyógyszertáraké 1,7-1,8 milliárdról 2,2 milliárdra növekedhet. Ez csak a gyógyszer-kereskedelemben összesen 1,9-2,0 milliárd forint többletet jelent.


Mindez úgy, hogy az iparűzési adó alapjául szolgáló nettó árbevételek jelentős része a közfinanszírozott, vagyis tb-támogatott orvosságok forgalmazásából származik. „Ebben a termékkörben a nagykereskedők és a gyógyszertárak teljes mértékben elszenvedői a változásnak; annak sem áthárítására, sem kompenzálására eszközökkel nem rendelkeznek” – hívja fel a figyelmet a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetsége elnöke, valamint a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.


Küttel Sándor és Hankó Zoltán hozzáteszi: a gyógyszer-nagykereskedők nettó értékesítése a kórházi forgalommal együtt évi 520-540 milliárdot, a gyógyszertári vállalkozásoké 530-550 milliárdot tesz ki. A tb-támogatott gyógyszerek hatósági árrés-szabályozása miatt a tervezett IPA-emelés az alacsony árrést realizáló vállalkozásokat rendkívül aránytalan hátrányba hozza. Ezért egyes nagy értékű gyógyszerek forgalmazása teljesen ellehetetlenülhet, hiszen az ezeknél alkalmazható fix 990 forintos árrésnek kell fedezetet biztosítani a banki átutalások költségén felül az IPA-ra is, ami akár többszörösen is meghaladhatja az érvényesíthető árrés összegét.

Ennek negatív következményei nemcsak a gyógyszer-kereskedelem szereplőire, hanem közvetlenül a betegellátásra is kihatnak – állítják a szövetségek első emberei, akik emlékeztetnek: a Széll Kálmán-tervek kötődő gyógyszer-támogatási szigorítások miatt eleve igen komoly gazdasági problémákkal kell megküzdeniük. Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke lapunknak nemrég úgy nyilatkozott: tavaly 9 milliárd, az idén pedig minimum további 13 milliárd forintnyi árrés-tömeget buknak el a patikák a gyógyszertámogatások szűkítése és az olcsóbb gyógyszerek preferálása miatt. A gyógyszerkasszában jövőre tervezett 70-80 milliárd forintos megtakarítás miatt pedig akár az összes magyar magángyógyszertár megszűnhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.