Az MSzSz üdvözöli, hogy a kormány véget vetne annak, hogy a különböző offshore adóparadicsomok adta lehetőségeket kihasználó internetes szerencsejáték szervezők több mint tíz éve nem adóznak és több tíz milliárdos bevételtől fosztják meg a magyar költségvetést, de úgy vélik, a tervezet piaci hátrányba szorítaná a hazai vállalkozásokat.
Az MSzSz ügyvivője, Schreiber István elmondta: azt kérik a kormánytól, hogy a nemzetgazdaság érdekeit szem előtt tartva alakítsák át úgy a szabályozást, hogy a hazai vállalkozások is egyenlő eséllyel léphessenek az online szerencsejáték piacra. Schreiber emlékeztetett rá, hogy az online szerencsejáték megadóztatásából nem pótolható a tavaly októberben három nap alatt betiltott pénznyerő iparágból kieső évi 35 milliárd forintnyi játékadó, és az ugyancsak 35 milliárd forintnyi egyéb adóbevétel, de a hatalmas károk valamelyest mérsékelhetők a magyar cégek helyzetbe hozásával. A szektorból kikerült közel negyvenezer munkanélküliből az online piacra belépő hazai vállalkozások foglalkoztathatnának szakembereket.
Erre a külföldi oldalak esetében nincs esély, a törvénytervezetben szereplő, játéktípusonkénti 100 millió forintos évi koncessziós díj mellett pedig a hazai vállalkozások az illegális szolgáltatás miatt kialakult piaci hátrányt aligha tudják majd ledolgozni. A tervezet az illegálisan működő oldalakat hozza helyzetbe, hiszen a szerveralapú nyerőgépeknél beszedni tervezett 33 százalékos adó helyett egy lényegesen kedvezőbb 20 százalékos adószintet javasol, ugyanakkor a több száz milliós koncessziós díj, valamint a hazai vállalkozások számára megfizethetetlen törzstőke előírások (200 millió ) gyakorlatilag kizárja a magyar tulajdonú cégeket.
Az MSzSZ szerint a jogszabálynak lehetőséget kéne biztosítania arra, hogy a befizetendő játékadóból a hazai vállalkozásoknak (magyar tulajdonosi háttér, magyar ügyvezetés) lehetősége legyen a fejlesztésre fordított összegeket levonni. Így amellett, hogy a hazai online piac bevételei nem kerülnének teljes egészében külföldre, a műszaki és informatikai fejlesztések új hazai munkahelyeket teremtenének. Az MSzSz ügyvivője emlékeztetett rá, hogy a szerencsejátékokra nem vonatkozik a szolgáltatások szabad áramlására vonatkozó Európai Uniós irányelv, ezért lehetősége van a törvényalkotásnak a hazai vállalkozások számára lehetővé tenni, hogy a jogszabályi feltételeknek megfelelhessenek.
„A távszerencsejáték kétheti gyakorisággal teljesítendő játékadója a tiszta játékbevétel 20 százaléka. A felügyeleti díj távszerencsejáték szervezése esetén a negyedévi tiszta játékbevétel 2,5 százaléka, de legalább 100 ezer forint és legfeljebb 50 millió forint” – olvasható a törvénytervezetben. További kritérium, hogy a koncessziós társaságnak legalább 200 millió forint jegyzett tőkével kell rendelkeznie. A koncessziós díj minimuma pedig egy játéktípusra évi 100 millió forint. Az engedély – agár- és lóversenyre, valamint sportfogadásra – legfeljebb 5 éves határozott időtartamra adható ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.