Noha 2007 óta csökken a kiskereskedelemben forgalmazott árumennyiség – a süllyedés csak 2011-ben állt meg átmenetileg – a mélypont, a gödör alja csak 2013-ban várható – mondta el lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, hozzá téve: az előttünk álló év ugyanakkor a fogyasztást felfelé és lefelé húzó tényezők harcának éve lesz.
Igaz ugyan, hogy 2013-ban teljesen megszűnik az adójóváírás, ugyanakkor a minimálbér-megállapodás révén a legkisebb jövedelmek reálértéke sem csökken, és a lakásfenntarás rezsije is mérséklődhet. A másik oldalon azonban az áll, hogy egy éven belül nem számíthatunk a gazdaság érdemi növekedésére, emellett pedig a különböző szolgáltatásokra rakott terhek – legalábbis részben – meg fognak jelenni az árakban.
Nem is csoda, hogy a kormány előrejelzése szerint 2013-ban 0,5 százalékkal csökken a háztartások fogyasztása, növekedés pedig 2014-ben várható, de annak is csak 1 százalékos lesz a mértéke.
A KSH legfrissebb adatai szerint októberben, a 2011-es októberhez képest 31 milliárd forinttal több, összesen 740 milliárd forintot hagytak ugyan a vásárlók az üzletekben, az értékesített árumennyiség azonban 3,2 százalékkal kevesebb volt a bázisnál. Az elmúlt hónapok beszámolói hasonlóan romló irányzatokat mutatnak, aminek alapvető oka, hogy a reálkeresetek 4 százalékkal estek tavaly az első tíz hónapban.
Nemzetközi összehasonlításban sem túl rózsás a helyzet, noha az Európai Unióban csökken a családok fogyasztása. Októberben az eurózónában 3,6, az Unió egészében 2,4 százalékos volt a visszaesés és hazánknál rosszabb eredményt 6 tagállam mutatott fel.
Magyarországon az októberi visszaesés egyik oka, hogy 2012 első tíz hónapja során a drágulás mértéke 105,8 százalék volt, ami alaposan lehúzta a kereskedelem mérlegét. Az élelmiszerek októberben már 7,6 százalékkal, az élvezeti cikkek (szeszesitalok, dohányáruk) 12,6, az üzemanyagok 10,4 százalékkal voltak drágábbak, mint egy évvel korábban.
A különféle iparcikkek visszaesése 4,4 százalékos volt, ezen belül ugyanakkor a bútor-, műszakicikk-kereskedelemben elkelt árumennyiség tizedével volt kevesebb a bázisnál. Ráadásul iparcikkek esetében nem csak a volumen, hanem az árbevétel is csökkent – a drágulás ellenére is: a nagy értékű bútorok, műszaki cikkek 8 milliárd forinttal kevesebb bevételt hoztak. Az október havi kereskedelmi adatok azt támasztják alá, hogy 2012-ben az év egészét tekintve 2 százalék körüli visszaesés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.