Az érdekvédők azért tartják sürgetőnek, hogy végre eldőljön: lesz-e ágazati mentesség, vagy a kormány jogszabályban ad-e garanciát a továbbfoglalkoztatottak kieső nyugdíjának teljes pótlására, mert e hét végéig kell eldönteniük az érintetteknek, a nyugdíjat vagy a munkabért választják. Márpedig eddig csupán politikai nyilatkozatok szintjén kaptak ígéretet arra, hogy amennyiben lemondanak a nyugdíjukról, azzal azonos mértékben emelkedik a jövedelmük.
A nyílt levél aláírói aláhúzzák: mind a munkavállalók, mind az egészségügyi intézmények számára rendkívül nagy bizonytalanságot okoz, hogy a továbbfoglalkoztatási kérelmet kellően részletes tájékoztatás híján kel kell aláírniuk a dolgozóknak, úgy, hogy nincs jogszabályi garancia arra, hogy megkapják-e azt a kompenzációt, ami pótolja nyugdíjuk elvesztését.
Emlékeztetnek rá, hogy a rendelkezés következtében csak az idei évben majdnem 6,5 ezer képzett és nagy tapasztalattal rendelkező munkavállalót veszíthet el az ágazat. A fiatal orvosok és szakdolgozók elveszíthetik legtapasztaltabb mestereiket, jelentősen csökkenhet az akkreditált képzőhelyek, a szakmai műhelyek száma, az intézkedés tovább nehezíti az ellátás biztonságát garantáló szakmai minimum-feltételek teljesítését, és végül, de nem utolsó sorban azokban, akiknek a nyugdíjba kényszerülők helyett kellene dolgozni, erősödhet a migrációs szándék.
„A kormányhatározat végrehajtásának eddigi tapasztalatai megerősítik azon véleményünket, hogy az egészségügyben alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvek veszélyeztetik a lakosság ellátását, és méltánytalanok az egy életen át közfeladatot ellátó munkavállalókkal szemben” – hívják fel Orbán Viktor figyelmét az egészségügyi érdekvédelmi szervezetek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.