BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vigye az állam, ha kéri, az egyetemes szolgáltatást!

„Jelen feltételek mellett ellehetetlenülhet az Elmű-Émász csoport magyarországi egyetemes piaci szolgáltatása. Ha az állam vissza akarja venni a tevékenységet, tárgyaljunk” – válaszolt a Világgazdaságnak Marie-Theres Thiell, a cégpáros igazgatósági elnöke. Az Elmű és az Émász tuladjonosai a két cég privatizálása óta együtt mintegy 200 milliárd forint osztalékot vettek ki – ennek 82 százaléka jut a németországi tulajdonosokra. A csoport ezen idő alatt 450 milliárd forintot fejketett be.

A múlt évben üzemi szinten veszteséges volt az Elmű-Émász csoport, ami mögött többek között a válság miatt szűkült értékesítés, a válságadó, és azok az adóterhek álltak, amelyeket az állam 3 százalékos államháztartási hiány tartása érdekében vetett ki az energiaszektorra.

 Az adózott eredmény azonban még pozitív volt a csoport versenypiaci társasága, a MÁSZ tevékenységének köszönhetően, illetve mert jól szerepelt az elosztó (vezetéki) társaság is. (Hasonlóan történt, kisebb üzemi veszteség mellett 2011-ben is.)

A 2012-ben keletkezett nyereségből az előző évekéhez hasonló szintű, mintegy 15 milliárdos osztalék fizetésére tesz javaslatot az igazgatóság a közelgő közgyűlésen. A pénz 82 százaléka kerül majd a céget ilyen arányban ellenőrző német RWE és EnBW tárasaságokhoz, a többi a magyarországi tulajdonosé. „Az Elmű és az ÉMÁSZ privatizálása óta a tulajdonosok eddig összesen mintegy 200 milliárd forintnyi osztalékot vettek ki – tehát ebből is 82 százaléknyit a németek –, ám ezalatt 450 milliárd forint beruházást hajtottak végre” – válaszolt a Világgazdaságnak Berhard Lüschper, a csoport pénzügyekért felelős igazgatósági tagja. Hozzátette, hogy a 15 milliárdnyi osztalék mellett a csoport 69 milliárdot fizet be adóként a múlt évi tevékenysége után, 32 milliárdnyi beruházást hajtott végre, 64 milliárdnyi megbízást adott magyarországi alvállalkozóknak, és 22 milliárd forint volt a bérköltsége.

Az idei működési feltétek közepette azonban nem ismételhető meg, hogy az egyéb tevékenységek nyeresége kipótolja az egyetemes szolgáltatás mínuszát.  A válságadó helyett ugyanis belépett a közműadó, amely elviszi a vezetéki társaság nyereségét, megnőtt a Robin Hood adó, a kereslet tovább szűkül, az Elműnek és az Émásznak újabb ügyfélszolgálati irodákat kell nyitniuk a 10 százalékos rezsicsökkentés miatt is kisebb bevételekből, közben a tőzsdeinél magasabb, fix áron kell a lakosságnak eladott áramot megvenniük az MVM-től. „A felsoroltakra az elmúlt években még évi 30 milliárd körüli beruházásaink megfelezésével tudunk csak reagálni. Azt végezzük csak el, amit a biztonságos ellátás érdekében a jogszabályok egyébként is előírnak számunkra, ám a minőségi fejlesztésekre nem lesz módunk” – közölte lapunkkal Berhard Lüschper. A cég igazgatósági elnöke ennél is tovább ment: „ha az állam vissza akarja venni az egyetemes szolgáltatást, tegye, tárgyaljunk róla” – mondta Marie-Theres Thiell emlékeztetett, hogy cége is tisztában van azzal, hogy egyes hazai lakossági rétegek számára nagyon magasak a hazai áramtarifák. A helyzet megoldására tett is tavaly javaslatot a cége, de azt a döntéshozók nem támogatták.
A csoport magyarországi beruházásainak éves megtérülése 3,5 százalék körüli. További részletek a holnapi Világgazdaságban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.