BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jönnek az ázott villanyórák cseréi

Már csak 600 Elmű ügyfélnél nincs áram az árvíz miatt az eredeti bő 2200-ből, a visszakapcsolás folyamatos. Ahol a víz és az iszap tönkretette a mérőket, ki kell cserélni.

Az elmúlt napok rekord nagyságú árvizei idején az Elmű ellátási területén 2218 fogyasztónál kellett szüneteltetni az áramellátást, ebből tegnapig már csak 600-nál nem lehetett visszaállítani a szolgáltatást, jelentette be az Energiainfó sajtóklubjában Hans-Günter Hogg, az Elmű hálózati divízióért felelős igazgatósági tagja.

Kikapcsolásra a cég saját munkatársai megítélése alapján és a katasztrófavédelmi hatóság utasítására is sor kerülhetett.
Egy ilyen helyzetben a viszonylag magasan lévő légvezetékek értelemszerűen kevésbé voltak veszélyben, de itt sem volt teljes a biztonság. Az árvíz elérhette a ház-csatlakozásokat, a mérőket pedig sok helyen el is lepte. (Ezeket a szerelők nem is tudták leolvasni.)
Ahol a társaság nem tudott áramot szolgáltatni, és mód nyílt rá, aggregátorral termelt villamos energiát. Erre főként a fővárosban és a szentendrei-szigeten volt lehetőség.

Főként a szentendrei szigeten voltak a cégnek azok a fogyasztói, akiket biztonsági okokból már nem lehetett árammal ellátni generátorral sem. A szigeten mellesleg veszélybe kerültek az Elmű transzformátorai is, a szigeten lévő irodáját pedig ki kellett üríteni, de komoly károk nem keletkeztek. Elsősorban kisebb transzformátorállomásai sérültek meg, amelyek megteltek vízzel, iszappal. Ezeket egyébként már akkor le kellett kapcsolni az előírások szerint, amikor a víz szintje közeledett hozzájuk, vagyis veszélyhelyzet nem volt. Az oszlopokon lévő, úgynevezett oszloptrafók egyébként is biztonságban voltak, csak a talajon elhelyezett, jórészt betonházas létesítményeket érhetett el az ár. Egy kivétel persze volt, de itt sem a víz miatt kellett kikapcsolni az oszloptrafót, hanem, mert a feszültség fenntartása veszélyhelyzetet okozott volna az árammal ellátott területen lévő háztartási berendezésekben. (Hivatásos búvár nyomta le az oszloptrafó alacsonyan lévő karját.) Semmiféle baleset nem történt.

A munkákat a válsághelyzet bejelentése után június 5-én létrejött Elmű válságstáb irányította, amely egy speciális távközlési rendszeren keresztül folyamatos kapcsolatban állt az országos katasztrófa-védelmi szervezetekkel és más illetékesekkel (MEKH, minisztérium). 24 órás szolgálatot tartott fenn, 50-60 dolgozója bevonásával.

A cég évente válság gyakorlatot szervez, előre nem közzétett időpontban.
„Az Elműt ért kár nem volt jelentős, főleg mérőket kellett cserélni. Egy mérő körülbelül 50 euró, és nagyjából 500 darabot kellett cserélni. Az extra kiadás csak a munkában részt vett dolgozók plusz fizetése volt” - mondta lapunknak Hans-Günter Hogg. Bizonyos karbantartásokat az eset miatt előrehoztak a cégnél, de ez sem minősül többletköltségnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.