A nyári szezon biztosan javít majd a mutatókon, hiszen a Magyar Turizmus (MT) Zrt. felmérése szerint a háztartások közel 40 százaléka tervez utazást a főszezonban. Mintegy kétharmaduk belföldi nyaralást választ, főleg a budapestieknek van pénzük a pihenésre. Azok közül, akik már biztosan utaznak, csak 12 százaléka engedheti meg magának, hogy külföldön és belföldön egyaránt költsenek. „A belföldi utazások átlagos időtartama 5 éjszaka, minden harmadik ember a Balaton partjára vágyik. A háztartások 87 ezer forintot szánnak az utazásra” – fogalmazott Horváth Gergely. Az MT Zrt. vezérigazgató-helyettese hozzátette: a külföldi utazások legnépszerűbb úti célja változatlanul Horvátország maradt. A cég azt szeretné elérni, hogy 2013-ban a kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák száma összességében 1,6 százalékkal növekedjen. A belföldi vendégéjszakák száma újra elérje a 2011-es rekordszintet, a külföldi vendégéjszakák száma pedig 3,2 százalékkal haladja meg a 2012-ben elért eredményeket a kereskedelmi szálláshelyeken. A Magyar Kongresszusi Iroda a nemzetközi konferenciák számának 2-4 százalékos növekedését várja 2013-ban, az előző évvel összehasonlításban. „Fontos, hogy az elmúlt két évben elért rekord eredményeket – melyek mind a külföldi, mind a belföldi vendégforgalomban és bevételekben meghaladták a válság előtti szintet –, és a növekedést továbbra is fenn tudjuk tartani, ezért folyamatosan kutatnunk kell az új lehetőségeket, célcsoportokat, piacokat, és marketingeszközöket” – jelentette ki Horváth Gergely turisztikai vezérigazgató-helyettes.
Jó hír, hogy márciusig 3,5 százalékkal több külföldi látogató érkezett hazánkba, mint egy évvel korábban. A turisztikai célú utak száma 11 százalékkal nőtt, a nem turisztikai célú utaké változatlan. A külföldiek összesen 18,3 millió napot töltöttek hazánkban, 7,4 százalékkal többet, mint az előző évben. Továbbra is Budapest és a nyugat-dunántúli turisztikai régiónk volt a leglátogatottabb. Mivel egyre többen fapados légitársasággal érkeznek, ezért nem meglepő, hogy 226 milliárd forintot – 1,4 százalékkal kevesebbet – költöttek hazánkban, mint tavaly ilyenkor.
A KSH adatai szerint 2013 I. negyedévében a hazai szállodákban összesen 2972 ezer vendégéjszakát töltöttek el a vendégek, ami 7,6 százalékkal több múlt évinél. A szállodák átlagos kihasználtsága az idei év első három hónapjában 38,4 százalék volt, ami kicsivel magasabb a bázisnál. A magyarországi szállodák teljesítménye Közép – Kelet Európában – a vizsgált 5 ország között továbbra is a leggyengébb volt. Feltűnő, hogy a bár a vendégéjszakák száma a budapesti szállodákban az év első három hónapjában az országos növekedés mértékét meghaladta, s az átlagos szobafoglaltság is nagyobb mértékben nőtt annál, ennek ellenére a fővárosi hotelek bruttó átlag szobaára alacsonyabb a bázisnál.
Budapesten tovább folytatódott a Malév 2012 februári csődje következtében kialakult tendencia, ami a vendégösszetételben bekövetkezett változás – a szabadidős, kevesebbet költő turisták részarányának növekedése – következtében az alacsonyabb kategóriájú szállodák iránti kereslet erősödésével, a felső kategóriás szállodák iránti kereslet csökkenésével jár. „2012-ben valóban javulás volt 2011-hez képest, de még mindig a 2007-es számok alatt vagyunk. Jó az irány, de az olcsóbb felé halad az út” – mondta lapunknak Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.