Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) információi szerint mindhárom forgalmazónál 170 ezer forint körül lesz az eddig engedélyezett hagyományos – tehát nem a hipermarketekben használatos komputerhez kötött – pénztárgép ára. A gépcserére kötelezett vállalkozásoknak a 170 ezer forint rettenetes hír, hiszen korábban jóval kisebb összegekről volt szó. Az OKSZ március 29-i közleménye például a kasszaforgalmazók előzetes számításai alapján azt írta, hogy az új pénztárgépek 80-100 ezer forintba kerülhetnek majd és ehhez járulnak az átállás további költségei.
Egy magát megnevezni nem kívánó szakember szerint annyiért nem is lehetne kihozni a szuperkasszát, hiszen abba egy nagyjából 300 euróba kerülő Adóügyi Ellenőrző Egységet (AEE) is be kell építeni. És itt jön a lényeg: a NAV olyan biztonsági előírásokat követelt meg, hogy azt csak különlegesen fejlett chippel lehet kielégíteni, az pedig nagyon drága, és nem is Magyarországon készül.
A chip jellemzéséül a Világgazdaságot tájékoztató szakértő elmondta, hogy ilyen fejlettségű egység szinte csak a hadiiparban és a szuperkasszában használatos. Szerencséje van azonban a gépcserére kötelezett vállalkozásoknak, hiszen amint a szakemberek mondják, csak egy lebutított AEE-t követel a NAV, amelynek első feltételrendszerét csak félmillió forintból lehetett volna kielégíteni. A pénztárgép eladással és beüzemeléssel foglalkozó vállalkozók – megfelelő információk hiányában – áprilisban már arra számítottak, hogy az új pénztárgépek ára 130-150 ezer forint körül lesz. De már ez is megfizethetetlen összeg lett volna, hiszen ehhez még hozzá kell számítani a beüzemelés legalább 10-15 ezer forintos költségét – a hagyományos pénztárgépek beüzemelését véve alapul.
És akkor jött az eddig három engedélyt kapott forgalmazók 170 ezer forint körüli árszintje. Ez végképp súlyos teher a legkisebb vállalkozásoknak.
A gépcserére kötelezettek ugyanakkor reménykednek még, hogy nem csak egy árszinten lesznek szuperkasszák, hiszen hírek szerint további tucatnyi engedélykérelmet adtak be az elmúlt hetekben. A legutóbb már augusztus 31-re módosított határidőig azonban lehetetlen az összes gép cseréje, mert nincs készlet a piacon. Annyira nincs, hogy információnk szerint az említett három cég még alig néhány viszonteladói szerződést kötött.
Valószínűleg 45 milliárd sem fog beérkezni, mert a kellő számú gép legyártatása és üzembe helyezése év végéig is eltarthat.
Az is kérdés, hogy végül hány gépet is kellene cserélni? Varga Mihály, július 18-án mintegy 200-250 ezer gép cseréjéről beszélt. Szerinte a gépek árát a piac fogja kialakítani.
Valószínűleg 45 milliárd sem fog beérkezni, mert a kellő számú gép legyártatása és üzembe helyezése év végéig is eltarthat.
Az is kérdés, hogy végül hány gépet is kellene cserélni? Varga Mihály, július 18-án mintegy 200-250 ezer gép cseréjéről beszélt. Szerinte a gépek árát a piac fogja kialakítani. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.