Macedónia ma együttműködési megállapodást írt alá Oroszországgal arról, hogy épül egy leágazás a délkelet-európai országba is a Déli Áramlat gázvezetékről.
A szerződést macedón részről Zoran Sztavreszki, orosz részről Alekszander Valentinovics Novak pénzgyüminiszter szignálta. Az eseményen jelen voltak az orosz Gazprom és Sztrojtranszgaz társaságok képviselői is a macedóniai kormány közleménye szerint, amelyről a SeeNews számol be.
A közlemény idézi Nikola Gruevszki macedón miniszterelnököt, aki a moszkvai aláírás után azt mondta, hogy Macedónia részvétele a Déli Áramlat beruházásban a legnagyobb stratégiai fontossággal bír, hiszen a projekt hosszú távú energiastabilitást biztosít az országnak. Jelezte, hogy országa már szerződött a helyi Toplifikacija Inzenering társasággal egy másodlagos gázvezeték-hálózat megvalósíthatósági tanulmányának elkészítéséről. Macedónia a tervek szerint az év végéig megállapodik a Sztrojtranszgazzal a belső gázhálózat megépítéséről.
Macedónia tavaly novemberben már aláírt egy szándéknyilatkozatot a Sztrojtranszgazzal arról, hogy az utóbbival 2012 végén, vagy ez év első negyedében véglegesítik a megállapodást, s rögtön utána indulhat az ország gázhálózatának építése. A 300 millió eurós megbízás részeként első lépésben a Klecovce és a Negotino hőerőmű közötti szakasz épülne meg, majd a Negotino és a REK Bitola szén- és villamos energia ipari komplexum közötti, illetve a Szkopje és Gostivar közötti. A beruházáshoz Oroszország pénzügyi segítséget ígért, Macedónia pedig EBRD hitelt is remélt. A mostani hírben erről a beruházásról, illetve arról, hogy ez milyen kapcsolatban áll a Déli Áramlat leágazásával, netán éppen ez lenne-e az, nincs szó.
A Déli Áramlaton orosz gáz érkezne Európába a Fekete-tengeren és a délkelet-európai országokon keresztül. A tenger mélyén vezetendő cső Bulgáriánál érne a felszínre. Onnan északnyugat felé haladna Szerbián, Magyarországon, Szlovénián és Ausztrián át Olaszországba. Leágazásai lennének Horvátország, és Bosznia Hercegovina felé. A törzsvezeték éves kapacitását 63 milliárd köbméterre tervezik, az építkezés hivatalosan tavaly decemberben indult el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.