BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb törpe vízerőmű létesül

Eddig nagyjából 1300 hazai lakos teljes áramellátására elég az a vízerőmű-kapacitás, amelyet a Blue Stream Mobil Kft. üzemeltet. A cég igyekszik felkutatni a további lehetőségeket, minivízerőművei fő berendezéseinek sorozatgyártására készül, és külföldön is megvetné a lábát

A parlagon hagyott magyarországi vízenergia-hasznosítási lehetőségek kihasználásába fogott a Blue Stream Mobil Kft. Első lépésben – 2010-től – egyedi tervezésű kis vízerőműveket telepített az üzletileg ígéretes vizekre, ma viszont már ott tart, hogy a berendezések sorozatgyártására készül. Az üzleti konstrukció Zsolt András termelési igazgatótól kapott tájékoztatás szerint az, hogy a kft. kibérli a kiszemelt vízügyi igazgatóságtól a minierőmű számára alkalmas területet és a zsilipet, majd telepíti a saját tulajdonában maradó berendezést. A megtermelt villamos energiát az érvényes kötelező átvételi rendszeren (KÁT) keresztül adja el a Mavir Zrt-nek a KÁT-ban megszabott áron, és meghatározott ideig. Az árbevételen az érintett vízügyi igazgatósággal osztoznak a szerződésükben foglaltak szerint. A szabályozásban elismert megtérülési idő lejártával a villamos energiát a piacon is értékesítheti a cég, de a háztartási méretű kiserőműre vonatkozó törvény, mely az 50 kilovolt amperes (kVA) alatti gépekre vonatkozik, megkönnyíti az áram eladását.

A Blue Stream Mobil eddigi legnagyobb erőműve a Nagykunsági-főcsatorna körösi torkolatánál lévő, 160 kilowattos Öcsödi Vízerőmű. Van még három kisebb, 50 kilowatt alatti létesítménye is, ezek tehát háztartási méretűek. Ez utóbbiak a 30 kilowattos Bódvai Erőmű (a Bódva és a Sajó találkozásánál), a 22 kilowattos Millér Vízerőmű a szolnoki Millér öntöző és belvízcsatorna tiszai torkolatánál, végül pedig a legelsőként telepített, 37 kilowattos Sió Vízerőmű a folyó árvízkapujában, Bogyiszló közelében. Bár nem túl nagy turbinákról van szó, névleges kapacitásuk alapján együtt így is mintegy 1300 lakos villamos energia ellátására képesek.

Fordulatnak számított a cég életében, hogy a közelmúltban üzembe helyezte a már sorozatgyártásra szánt berendezése prototípusát a miskolci vízmű helyi szennyvíztelepén. A létesítmény a tisztított szennyvíz hasznosításával állít elő annyi villamos energiát, amennyi a Mivíz Kft. kétezer négyzetméteres irodaházának teljes áramszükségletét fedezi. A már sorozatban előállított törpe erőmű második példányának is megvan a hazai helyszíne. „A sorozatgyártás jelentősen csökkenti a gyártás költségeit, ami megkönnyíti a beruházásokat, ezért gyengébb adottságokkal rendelkező helyszínek is látókörünkbe kerülnek” – mutatott rá Zsolt András. Mint elmondta, cége felmérése szerint Magyarországon nincs túl nagy kereslet az előbbihez hasonló, szennyvíz alapú áramtermelésre, de a Blue Stream Mobil Kft. igyekszik felkutatni a lehetőségeket. Emellett külföldön, mindenekelőtt a vízenergia hasznosítása szempontjából jóval előnyösebb helyzetben lévő országokban is szeretnének törpe erőműveket telepíteni.

Honlapja szerint a kft. 21-23,5 ezer euróért kínálja a 7,5-37 kilowatt névleges teljesítményű kompakt berendezéseket teljes felszereléssel, telepítés nélkül.

Szerény belföldi lehetőségek

Magyarország vízenergia-hasznosítási adottságai nem túl jók, a Dunán telepítendő erőmű kérdése pedig továbbra is tabu. Lehetőségeinkről nemrég azt mondta Horváth Attila Imre, az NFM államtitkára lapunknak, hogy „Ausztriával ellentétben nincsenek nagy vízhozamú helyi patakjaink. A vízenergiáról korábban megfogalmazott szakmai célkitűzés a már meglévő duzzasztóművekbe beépíthető törpe vízerőművek létesítésével és folyómedrekbe telepített átáramlásos turbinákkal számolt, ez a terv továbbra is tarthatónak tűnik.”

A Mavir adatai szerint tavaly 53,9 megawattnyi vízerőmű kapacitás vett részt az ország áramellátásban.

A Mavir adatai szerint tavaly 53,9 megawattnyi vízerőmű kapacitás vett részt az ország áramellátásban. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.