A legújabb elképzelések szerint a Dunaújváros szomszédságában lévő Rácalmáson működő, bővítés előtt álló Hankooknál helyezkedhet el azon dolgozók nagy része, akiket hamarosan a Dunaferrtől lesznek kénytelenek elküldeni.
Csakhogy a vasműnél most elsősorban a túlburjánzott adminisztráció leépítése van napirenden. Aligha hihető, hogy az utcára kerülő irodisták tömegével vállalnák, vagy lennének alkalmasak a gumiabroncs gyártására, vagy százával akarna a Hankook irodistákat felvenni. Persze, az elküldöttek nyilván átképezhetők, és talán sokan vállalják a betanulást, a Dunaferrtől fokozatosan elküldendő 1500 főben pedig van bőven kölcsönzött, vagyis vas- és acélipari szakmunkát végző dolgozó is. Mégis hiba lenne túlértékelni a Rácalmáson kínálkozó lehetőséget, főleg, hogy a Dunaújváros szomszédságában lévő településen nyereségérdekelt tevékenység folyik. Igaz, a Hankookot a magyar kormány tavaly novemberben a stratégiai partnerévé fogadta, a megállapodás pedig tartalmazhat foglalkoztatással kapcsolatos kötelezettségeket is a dél-koreai gyártóra nézve.
A Dunaferr szakszervezete aggódik a vasgyártás fennmaradása miatt is. Jelenleg fölöslegesen, hiszen a cég vezetése többször jelezte, hogy az úgynevezett „folyékony fázis” megmarad Dunaújvárosban. Hosszabb távon azonban jogos a munkavállalói érdekképviselet aggodalma, mert olyan tevékenységről van szó, amiért a társaság sokkal többet fizet, mintha azt más, külső cégtől (az anyavállalathoz tartozó, ukrajnai acélkombináttól) venné igénybe.
A kormány minden segítséget megad az ISD Dunaferr Zrt. létszámleépítésében érintett dolgozóinak, a cégre szükség van, hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az MTI híre szerint, miután tárgyalt a Dunaferr vezetésével. Ő remélte azt is, hogy az elküldendők „nagy része” elhelyezkedhet majd a Hankokknák. A társaság állomosítása nem merült fel, az orosz tulajdonos (Vnyesekonombank) pedig nem is kíván megválni az idővel nyereségessé tehető, magyarországi érdekeltségétől. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár utasította a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatot (NFSZ) a lehetséges álláshelyek felmérésére.
A cég alapítványának támogatásával az elbocsátott dolgozók egy évig fizetésük 80 százalékát megkaphatják, és átképzést is biztosítanak részükre, idézi az MTI a Dunaferr cégvezetőjének a bejelentését. A cégnél erre és a végkielégítésekre 5 milliárd forintot különítettek el - mondta a cégvezető. A folyamatban lévő beruházásokat, a kohóátépítést folytatják, a termékkibocsátást jövőre 10 százalékkal, 2015-től pedig 25 százalékkal tervezik növelni. Kiemelte: a nyersvasgyártás megmarad Dunaújvárosban, ezt a tulajdonosok legutóbb egy hete erősítették meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.