BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mentőöv a hazai szálláshelyeknek

A SZÉP-kártya révén eddig 73 milliárd forint áramlott a magyar gazdaságba. Idén eddig 40 milliárd forint volt a feltöltés mértéke. Tavaly csak a vendéglátászsebből 28,8 milliárdot költöttek el a tulajdonosok

„A rendelkezésünkre álló lezárt hónap eddig feldolgozott adatai szerint, (két évvel ezelőtti) bevezetése óta 2013. június végéig már közel 73 milliárd forint áramlott a gazdaságba a SZÉP-kártyának köszönhetően” – közölte a parlament honlapján a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihályt az MSZP-s Garai István Levente kérdezte arról, hogy „mit mutatnak az adatok a SZÉP-kártya felhasználása területén?”

A tárcavezető azt is leírta, hogy az első félévben több mint 40 milliárd forint új feltöltés érkezett a kártyákra. Június végén már több mint 21 ezer munkáltató 847 ezer dolgozója rendelkezett SZÉP-kártyával, az elfogadóhelyek száma pedig megközelítette a 48 ezret.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a míg 2012-ben a kereskedelmi szálláshelyeink belföldiektől származó bruttó szállásdíj-bevételének 23 százaléka, azaz 3,9 milliárd forint származott az egymás mellett párhuzamosan használt üdülési csekk, valamint SZÉP-kártya utalványok költéséből, addig 2013-ban a beváltott SZÉP-kártyák értéke már az első 5 hónapban elérte a 22 százalékot és a 3,9 milliárd forintot. Varga szerint mivel a belföldi kereslet a vidéki szolgáltatók bevételeiben különösen fontos, joggal következtethetünk arra, hogy a SZÉP-kártya forgalom jelentősége ebben a szegmensben az átlagnál is jóval nagyobb.

A SZÉP-kártyát 2012 végén 18 ezer 889 munkáltató 765 ezer dolgozója használhatta több mint 39 ezer elfogadóhelyen. Tavaly közel 72 milliárd forintot töltöttek fel a kártyákra és 44 milliárd forintot költöttek el róluk.

A legnépszerűbb a vendéglátás alszámla volt, a feltöltések 60 százaléka (43,2 milliárd forint) és a költések 65 százaléka (28,8 milliárd forint) innen történt. A felöltésekhez képest a költések aránya a vendéglátás alszámla esetében 67 százalék, a szálláshely alszámlánál és a szabadidő alszámlánál pedig 57, illetve 48 százalék volt.

A három kibocsátónál (OTP, MKB, K&H) a 2011-ben a kártyákra utalt összegekből 2012. december 31-éig 74,8 millió forint maradt a számlákon, ezeket az összegeket május 31-ig lehetett felhasználni.
Az OTP adatai szerint a 2012. évi összes SZÉP-kártya felhasználás mintegy ötöde történt Budapesten. Míg a vendéglátás és a szabadidő zsebről történő költések jelentős hányada (negyede, illetve 30 százaléka) a fővárosban realizálódott, addig a szálláshely zseb esetén ez az arány mindössze 5 százalék. Varga Mihály szerint ez is mutatja, hogy a vidéki szálláshely-szolgáltatók számára mennyire fontos bevételi forrás a SZÉP-kártya.

A szálláshely-szolgáltatásért a kártya bármelyik zsebéről lehet fizetni. „Az átjárhatóságot a belföldi turizmus ösztönzése érdekében teremtettük meg, hiszen így az üdüléseket nem korlátozza az, hogy melyik számlán áll rendelkezésre pénz, a vendéglátás és a szabadidő zsebről ugyanúgy kifizethetjük a szállásdíjat, mint a szálláshely zsebről" – közölte Varga Mihály. 2012-ben az átjárhatóság megteremtése után a vendéglátás zseb költésének negyede, a szabadidő zseb költésének pedig a harmada szálláshelyen történt. Mindhárom zseb szálláshelyi költését összeadva megállapítható, hogy a -költések 40 százaléka szálláshelyeken történt 2012-ben.

Július 1-től egyébként a fürdő- és strandbelépő vásárlásért is lehet fizetni mindhárom zsebből, új szolgáltatásként a szabadidős sportrendezvények nevezési díja is bekerült a fizethető körbe. A nemzetgazdasági tárca adatai szerint a SZÉP-kártya csaknem 900 ezer ember pihenéséhez és egészségmegőrzéséhez járul hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.