Mintegy hetven gazda demonstrált a Pápai Hús 1913 Kft. székhelyénél hétfőn, többek között azt követelve, hogy az ajánlott 70 százalék helyett teljes egészében kapják meg járandóságukat szeptember 30-ig, s erre az önkormányzat vállaljon készfizető kezességet. A demonstrálók korábban élőállatot szállítottak a Pápai Hús 1913 Kft.-nek, ám az ellenértéket még nem kapták meg.
A termelők petíciót adtak át a cégvezetésnek, amelyben követelik, hogy fizessék ki őket. Amennyiben egy héten belül nem kapnak erre biztosítékot egy konkrét határidő megjelölésével, a gazdák Budapestre vonulnak, és ott fognak tüntetni – tudta meg a Világgazdaság Online.
A termelők és az önkormányzat között nézetkülönbség van abban is, mikortól felelős a város a cég kötelezettségeiért. Pápa város önkormányzata ugyanis március 6-án egyezett meg az addigi résztulajdonos cégekkel, a Dedeko Kft.-vel és a Nyugat-Agro Kft.-vel üzletrészeik megvásárlásáról, jóllehet a város azelőtt is kisebbségi tulajdonos volt. A március 6-án született megállapodást a cégbíróság csak április végén jegyezte be, erre hivatkozik az önkormányzat. A termelők szerint ugyanakkor a tranzakció révén több mint 97 százalékos tulajdonossá vált önkormányzat már március 6-ától felelős a cég ügyeiért. A hónapok óta húzódó ügy hátterében márciusban és áprilisban szállított sertések – pontosabban a szállítmányok ki nem fizetése áll.
A Vidékfejlesztési Minisztérium pénteki sajtótájékoztatója szerint azonban ennél többről is szó van. A Pápai Hús 1913 Kft.-nél kialakult helyzetért a cég előző menedzsmentjét terheli a felelősség, „akik ellopták a termelők pénzét” – fogalmazott Budai Gyula akkor, mondván: a korábbi vezetés információkat is eltitkolt a város elől. A VM egyúttal bejelentette azt is: saját költségvetése terhére kifizeti a termelők követelését 2,5 millió forintig. Ez az összeg csak töredéke a cég élőállat-beszállítók felé fennálló tartozásának. A tárcánál úgy számolnak, hogy a nagyobb termelők is kaphatnak valamennyi pénzt a de minimis támogatási keret terhére, így a VM összesen 150 millió forintot fizethet ki a következő hónapokban a gazdáknak. A minisztériumi sajtótájékoztatók elhangzottak szerint ugyanakkor csaknem 670 millió forint a fennálló tartozás csak az élőállat-beszállítóknak, piaci források azonban ezt az összeget még nagyobbra, egymilliárd forintot meghaladó kintlévőségre taksálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.