BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VDSZ: hiába fizetik ki a szabadságot, a pihenés nem eladó

„A pihenés nem eladó” - szögezik le határozottan azok a szakszervezetek, amelyek nem helyeslik a felgyűlt szabadságok pénzbeli megváltását. Az érdekvédők a megoldást csábítónak, de visszaélésre alkalmas, a dolgozók egészségét veszélyeztető módszernek tartják - reagált két szakszervezet a napokban született javaslatra, amely szerint év végén kifizethetnék a munkaadók a felgyűlt szabadságokat. Az előkészítés és egyeztetés nélkül született ötlet megvalósítása ajtót nyitna az eddig legszigorúbban büntetett munkajogi vétségnek: a pihenőidő visszatartásának.

Az év közben felhalmozódott szabadságok akár csak egyszeri kifizetése is olyan példát teremthet, amelyből később könnyen lehet a munkavállalók alapvető jogait csorbító általános gyakorlat - véli közös közleményben a vegyipari szakszervezet (VDSZ) és Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ). Az érdekvédők egybehangzóan úgy vélik, a szabadságok pénzre váltása csábító, ám a rossz anyagi körülmények között élők helyzetével való visszaélésre alkalmas módszer - szögezi le Székely Tamás a két szakszervezet elnöke.

A szabadság "intézménye" már egyébként is jó ideje elvesztette alapvető funkcióját, a dolgozók pihenésének, regenerálódásának célját. Néhány termelőüzemben ugyanis gyakran előfordul, hogy nem akkor kapják meg a kimerült munkavállalók ezt az egyébként alanyi jogon járó lehetőséget, amikor a legnagyobb szükségük lenne rá, hanem akkor, amikor a cég érdeke úgy kívánja. Vagyis, amikor nincs megrendelése a munkaadónak - érvel Székely. Nem csoda - mondja -, hogy a magyar családok fele egyáltalán nem nyaral, a szabadságát csupán otthon vagy másodállást hajszolva más munkával tölti. Etikátlan, manipulatív és törvénytelen is ezeknek a dolgozóknak felkínálni a választási lehetőséget: pénzt vagy pihenést. Egyértelmű, hogy akár az egészségük árán is az előbbit fogják választani.

A pénzbeli megváltást a szakszervezet elnöke már csak azért is furcsállja, mert egészen a közelmúltig a szabadságok törvényszerű kiadása volt a munkaügyi hatósági ellenőrzések egyik legfontosabb "tétele", s a pihenés nélküli foglalkoztatást büntették a legszigorúbban. Székely úgy véli, hogy egy ilyen, akárcsak egyszeri megoldással is a kormány legalizálná a jogsértést, s felmentené a büntetés alól azokat a cégeket, amelyeknek kifizetődőbb pénzt adni a gürcölő dolgozóiknak, mint elengedni őket szabadságra. 

Az elnök mindent összegezve leszögezi: a kifizetési ötlet látványos, de manipulatív, s hosszabb távon a dolgozók egészségét veszélyeztető gyakorlattá válhat. Székely szerint megint egy egyeztetés nélküli, meggondolatlan, elhamarkodott javaslat született.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.