Horvát részről elsősorban azért vonnák meg a Moltól az INA menedzsment jogait, mert szerintük a magyar társaság nem fektet elég pénzt horvátországi leányvállalatába, nem fejleszti annak létesítményeit. Más lenne a helyzet, ha a társaságot nem Magyarországról irányítanák, az ötfős igazgatóságban nem három, a kilenc fős felügyelő-bizottságban pedig nem öt Mol-küldött lenne.
Ráadásul eleve úgy vélik – sőt, a bírósági vád szerint már állítják –, hogy a Mol jogszerűtlenül, egy tízmillió eurós vesztegetéssel vehette át az INA irányítását. E váddal, és az ennek nyomán kiadott körözéssel és elfogadóparanccsal a horvát állam a magyar kormány szerint túllépett egy határt: jogi úton történő nyomásgyakorlást vet be az INA irányításáról másfél éve folyó vitába.
Az irányítási jog átadásáról szóló részvényei részvényesi megállapodás 2009 februárjában született, miután – Hernádi Zsolt korábbi nyilatkozata szerint – a válság miatt az INA technikailag majdnem csődbe ment, összeomlását csak a Mol pénzügyi segítségével lehetett megelőzni. Ennek az volt a feltétele, hogy a Mol irányíthassa az INA-t, és a horvát állam visszavásárolja a cég gáz üzletágat, ez utóbbi máig nem teljesült.
Az INA átalakítása megindult, de a folyamatot a Mol panaszai szerint fékezték a horvát hatóságok által állított adminisztratív akadályok. Az INA finomítói üzletágába így is évi átlagban ötször több befektetés került az elmúlt nyolc évben, mint a 2003-as privatizációja előtti nyolc évben. Az INA, amióta a Mol irányítja, évente átlagosan 110 milliárd forintnyi beruházást hajtott végre, a 2012-2015-ös stratégiája pedig 20 milliárd kunás (709 milliárd forintos) fejlesztést tartalmaz.
Bár a magyar kormány csak most avatkozott az ügybe, Orbán Viktor miniszterelnök már egy éve közölte: „naivság azt gondolni, egy ilyen csúf gazdasági vita nincs hatással a politikai kapcsolatokra is.” Slavko Linic horvát pénzügyminiszter nemrég arra figyelmeztette az INA igazgatóságát (a Molt), hogy háborút kockáztat Horvátországgal.
Mástól ment másnak a pénz
A vád szerint Hernádi Zsolt két ciprusi cégen keresztül fizette le Ivo Sanader akkori horvát miniszterelnököt. Robert Jezic koronatanú szerint azért érkezett a cégéhez, a svájci Xenoplasthoz ötmillió euró, hogy azt továbbküldje Sanadernek. Ugyanazon a tárgyaláson Fazakas Imre, a Hangarn Oil vezérigazgatója azt mondta, hogy az ötmillió eurót az ő és orosz üzlettársa, Mihail Gucerijev ciprusi cégei, a Hangarn Oil és a Ceroma utalták, és nem Sanadernek szánva, hanem kifejezetten Jezicnek egy ingatlanért, és üzleti lobbiért. Előzőleg hasonlóan vallott Gucerijev Budapesten. A másik ötmillióról nincs hír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.