„A Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ új feladatává válik utas-adat információs egységként a légitársaságok által továbbított utas-nyilvántartási és előzetes utas-adatok kezelése, valamint értékelése és elemzése, összhangban az uniós adatvédelmi előírásokkal. A hazánk területére érkező vagy onnan induló EU külső légi járatok utas-adatainak kezelése az adatvédelmi előírások alkalmazása mellett eredményesebbé teszi az együttműködő szervek megelőző, felderítő, nyomozó tevékenységét, fokozza hazánk és az Európai Unió biztonságát” – olvasható a törvénymódosító indoklásában. A legfontosabb adatok: az utas neve, a járat száma, az indulási, a tranzit- és a célállomás, az utassal együtt utazók neve és az utazók száma, a hitelkártyával vagy bankszámlával kapcsolatos valamennyi rendelkezésre álló fizetési vagy számlázási információ.
A személyszállítást végző légifuvarozó köteles az adatokat haladéktalanul továbbítani a szervezett bűnözés elleni koordinációs központnak. „Az Európai Bizottság szeptember 9-én tájékoztatta a Belügyminisztériumot arról, hogy Magyarország pályázatát nyertesnek ítélte, és a teljes kért összeget, azaz a projekt összköltségvetésének (a hazai projekt összköltségvetése 5 582 970 euró) 90 százalékát kitevő 5 024 673 eurós támogatásban részesül” – olvasható a dokumentumban. Ez mintegy 1,6 milliárd forint. Az utas-adatot a Központ 5 évig tartja nyilván, azonban az adatokat a személyes jellegtől 30 nappal az átvételt követően meg kell fosztani. A nyilvántartásból adatszolgáltatást kérhet az Országos Rendőr-főkapitányság, a Terrorelhárítási Központ, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szolgálat és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.