Az építmény tervezésének díját januártól a becsült kivitelezési költség százalékában kell meghatározni, és nem lehet kisebb a meghatározott legalacsonyabb díjnál, illetve nem lehet több a meghatározott legmagasabbnál.
Az erről szóló rendelet tervezete a kormány honlapján jelent meg. Amennyiben az építtető nem határozza meg a kivitelezési költséget, a beruházás költségkeretének a 80-90 százalékát kell a tervezési díj alapjának tekinteni.
A tervezési díj kiszámításának első lépcsője az, hogy meg kell határozni a díj legalacsonyabb és legmagasabb összegét. Például a 40 és 100 millió forint közötti kivitelezési költségnél a legalacsonyabb díj 5,9, míg a legmagasabb 9,6 százalék. Ahogyan emelkedik a kivitelezési költség, úgy csökkennek a szorzók. Például a 20 milliárd forint feletti épületnél a legalacsonyabb tervezési díj már csak 2,5, míg a legmagasabb 4 százalék.
A következő lépés a legalacsonyabb és a legmagasabb tervezési díj korrigálása az építménytípus szerinti szorzóval. Például egy egyszerű épületnél a szorzó 0,8, míg egy bonyolultnál 1,2. Az így kiszámított legalacsonyabb és legmagasabb tervezési díj között alkudhat a tervező és a megbízója. A végső díj 45 százaléka az engedélyezési, míg 55 százaléka a kivitelezési terv elkészítésének az ellenértéke.
A szakmai kamarák feladata az, hogy díjszámítási szabályzatban osszák fel a tervezési díjat az építész és a szakági tervezők között. A tervezet szerint a rendelet január első napján lép hatályba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.