Az elmúlt időszakban tapasztalható pozitív trendek folytatódtak a harmadik negyedévben a Magyar Telekomnál, amelyek megmutatkoznak az időszakra vonatkozó számokban is – mondta el Szabó János, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese a cég gyorsjelentésével kapcsolatban tartott tájékoztatón. A társaság megtartotta mobilpiaci pozícióit - sőt egyes szegmensekben erősödött is -, a vezetékes szegmens számukra fontos területein – szélessávú internet, tévészolgáltatás – is őrzik helyüket, és számottevően csökkent a vezetékes telefont használó ügyfelek elvándorlásának üteme.
A harmadik negyedévben 5,4 százalékkal tudta növelni forgalmát a Magyar Telekom 2012. hasonló időszakához képest, a vállalat 158,3 milliárd forintos bevételről számolt be. A növekedésben számottevő szerepet játszott az energiaszolgáltatásból, az informatikai és rendszerintegrátori tevékenységből, illetve az eszközértékesítésből származó bevétel bővülése – közölte Szabó János. A vállalat pénzügyi vezérigazgató-helyettese az energiaszolgáltatás kapcsán elmondta, hogy a közelmúltban az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítások, amelyek egyenlő feltételeket teremtenek az alternatív és egyetemes szolgáltatók számára a lakossági piacon olyan üzleti környezetet eredményezett, amelyben kijelenthető, hogy folytatják ezt a tevékenységet. Az idén akár 45-46 milliárd forintos is lehet az energiaszolgáltatásból származó bevétel, korábban 40 milliárd forintos összeggel számoltak.
A július-szeptemberi időszak másik történése a frekvenciaállomány helyzetének rendezése volt. Mint ismert, megállapodás történt a jelenlegi frekvenciahasználati jogosultságok meghosszabbításáról. Ez mindenképpen pozitív fejlemény, amely biztonságot teremt a szolgáltatóknak ahhoz, hogy tudják folytatni, amit eddig vállaltak – hangsúlyozta Szabó János.
A frekvenciaértékesítésben lesz még egy második forduló, amelyre valószínűleg az utolsó negyedévben vagy 2014. első három hónapjában kerül majd sor, de várhatóan mindeképpen a parlamenti választások előtt. Mivel nem ismertek az új pályázat feltételei, nem tudni, hogyan alakul a piac, mennyire lesz nyitott ez a tender új piaci szereplő belépére, nagyon kérdéses, hogy Magyar Telekomnak mennyibe kerül majd. Fontos azonban, hogy résztvegyenek ezen a tenderen, a mobil adatszolgáltatás bővülése miatt szükségük van további frekvenciákra – mutatott rá Szabó János.
A Magyar Telekom CAPEX költése 46,6 milliárd forinttal 70,9 milliárd forintról 117,4 milliárd forintra nőtt 2013. első kilenc hónapjában. A jelentős növekedés oka elsősorban a 2013. harmadik negyedévi 38,0 milliárd forint összegű magyarországi licensz meghosszabbítási díj és a 3,1 milliárd forint összegű macedón 4G licensz díja. Mindehhez társult még 17,3 milliárd forint összegben a jövőbeni éves frekvencia díjak jelenértékének aktiválása, a közelmúltbeli kapcsolódó megállapodások és a vonatkozó szabályozások változása következtében. Mindezek, valamint a 2012. első negyedévi 10,9 milliárd forint összegű 900 MHz-es spektrum licenszdíj nélkül a CAPEX kismértékben, 60,0 milliárd forintról 59,1 milliárd forintra csökkent.
A legnagyobb hazai távközlési cég EBITDA eredménye 8,2 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben, az egy évvel korábbi 56,6 milliárd forintról 51,9 milliárd forintra esett vissza. Ebben főként egyszeri tételek játszottak szerepet, mivel a múlt év harmadik negyedévében a macedón ingatlan tranzakcióból 3,7 milliárd forint, a Pro-M értékesítéséből származóan pedig 1,6 milliárd forint nyereség került elszámolásra. Ezeket leszámítva 5 százalék körüli lett volna a csökkenés.
A társaság részvényeseire jutó eredménye (nettó eredmény) 14,8 milliárd forintról 9,3 milliárd forintra csökkent, elsősorban az alacsonyabb adózás előtti eredmény következtében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.