Környezetvédelem Alaposan átgondolt, helyes irányba mutató szakmai anyagnak tartja a Nemzeti Biodiverzitás Stratégia tervezetét a Közép-magyarországi Zöld Kör és a Magyar Természetvédők Szövetsége. A tervezet széles körű vitája már megkezdődött, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) és partnerei országos konferenciát szerveztek róla a napokban Budapesten.
A két szervezet közös közleményében rámutat: a stratégia megújítása égető feladat, mert globális, európai és hazai szinten is riasztó mértékben csökken a biológiai sokféleség, súlyos ökológiai, társadalmi és gazdasági következményeket okozva. A mostani helyzetben a stratégia legfontosabb aktuális eleme a széles körű tájékoztatás, nevelés kell legyen – hangsúlyozza a közlemény Vida Gábor akadémikust, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tagját idézve.
A Vidékfejlesztési Minisztérium által kidolgozott, a hazai biológiai sokféleség megőrzését és javítását 2020-ig meghatározó biodiverzitás stratégia intézkedései között szerepelnek élőhely- rekonstrukciók, fajvédelmi intézkedések, a tájdiverzitás megőrzését szolgáló intézkedések, a zöld infrastruktúra fejlesztését szolgáló beruházások, a természet közeli gazdálkodási módok terjedését segítő intézkedések, az inváziós fajok visszaszorítását szolgáló beavatkozások, a genetikai erőforrások megőrzését szolgáló intézkedések, illetve a genetikailag módosított szervezetek termesztésének tiltása.
Magyarországon az agro-biodiverzitás az elmúlt száz évben elveszítette genetikai állományának 75 százalékát, ezért alapvető a fenntarthatóságot szavatoló mezőgazdasági modell, illetve az agrárium biológiai alapjainak a megóvása, megőrzése – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti, társadalmi és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.