Ma Magyarországon a fogyatékkal élő emberek a közintézmények 40-65 százalékába tudnak akadálytalanul bejutni, illetve ott ügyeiket intézni. A hallássérültek helyzete a legnehezebb, az ő esetükben átlagosan 20 százalékkal rosszabb a helyzet – derül ki a közintézmények akadálymentesítését feltérképező vizsgálatból. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által indított, 48 millió forint uniós forrásból elvégzett országos felmérés hétezer közintézményre – oktatási és egészségügyi intézményre, hivatalra, közintézményre - terjedt ki.
Mint a tárcánál érdeklődésünkre elmondták: az akadálymentességi előírásoknak az egészségügyi intézmények felelnek meg leginkább, ezután az önkormányzatok és egyéb közhatalmi intézmények következnek, míg a legrosszabb a helyzet a közművelődés területén.
Az úgynevezett infokommunikációs akadálymentesítésben az önkormányzatok vannak a legjobb, míg az egészségügyi és oktatási intézmények a legkedvezőtlenebb helyzetben. Az intézmények 61 százaléka rendelkezik a szolgáltatásokról, időpontokról könnyen érthető változatban elérhető információkkal, 13 százaléka hordozható, 9 százaléka pedig fixen telepített, hallássérülteket segítő hangátviteli eszközökkel, és szintén 9 százalékában áll rendelkezésre jelnyelvi tolmács az intézményen belül.
Ahhoz képest, hogy a középületek akadálymentesítésének végső határideje a 2010 vége volt, ezt láthatóan nem sikerült tartani. Annak ellenére sem, hogy – mint az a középületek utólagos akadálymentesítését szolgáló fejlesztésekről készült tanulmány megállapította - az Európai Unió és Magyarország 2012 nyaráig 18,5 milliárd forinttal támogatta azokat a projekteket, melyek fő célja a fizikai és infokommunikációs akadálymentesítés volt. Kiegészítő célként pedig komplex akadálymentesítésre pályázhattak közszolgáltatók a tömegközlekedés és a közhasználatú létesítmények fejlesztése során is.
A projektek révén összesen 910 önkormányzati és 159 állami fenntartású közintézmény, és legalább 3350 közszolgáltatás vált – sok esetben komplex módon – akadálymentessé. 2007 és 2011 között összesen 682 szervezet mintegy 16,6 milliárd forintnyi támogatást nyert el. Ezt megelőzően, még a 2003-as PHARE-program segítségével 49 általános és középiskola, felsőoktatási intézmény és sportlétesítmény teljes körű akadálymentesítését szolgálta. Egy uniós pályázat jelenleg is zajlik, ennek során összesen 650 millió forintot fordítanak a kormányablakok, rehabilitációs hivatalok, egészség- és nyugdíjpénztárak, munkaügyi központok, szociális és gyámhivatalok akadálymentesítésére. Szakértői becslések szerint mindazonáltal a törvényben megfogalmazott akadálymentesítési célok maradéktalan megvalósításához több százmilliárd forintra lenne szükség.
Konkrét választ várnak a kormánytól
Ma újra tárgyalóasztalhoz ül a kormány és a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság. A szociális dolgozók átlagosan legalább 20 százalékos béremelést szeretne kiharcolni szociális, idős- és fogyatékos otthonokban, a bölcsődékben, házi segítségnyújtásban dolgozók számára. Mivel az elmúlt napokban több körben is voltak szakértői egyeztetések, és a sztrájktörvény szerint a szociális dolgozók már beszüntethették volna a munkát, a bizottság ma már konkrét választ vár a kormánytól a bérkövetelésre – közölte Szűcs Viktória szóvivő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.