BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellendült a hazai könyvpiac, a felnőtt témájú könyvek nagy sikert arattak

Az év végén a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése bejelentette, hogy véget ért a magyar könyvpiac 2008 óta tartó zsugorodása, 2013-ban enyhe növekedésről számoltak be a szakma képviselői- írja a Népszabadság.

Öt év óta először nem csökkent az éves könyvforgalom, hanem valamelyest nőtt is. És nemcsak nominálisan, hanem az inflációval korrigált számítások szerint is. Magyarországon felívelt a könyvpiac, de ebből nem vették ki részüket az elektronikus kiadványok.

Az év legfontosabb könyvkereskedelmi eseménye a karácsonyi könyvvásár. Erről még nem lehet biztos adatokat tudni, de a megelőző időszak információi alapján az egész évi forgalomban négyszázalékos emelkedésre lehet számítani. Mivel a pénzromlás ennél kisebb mértékű, ez azt jelenti, hogy valóban fellendült a könyveladás.

Zentai Péter László, az Egyesülés igazgatója szerint a növekedés mögött valószínűleg társadalompolitikai okok állnak, hiszen akkor vásárolnak az emberek könyvet, ha biztonságban érzik magukat. Ugyanakkor a vevők érdeklődését elsősorban annak tulajdonítja, hogy tavaly rég nem látott, sokrétű, a társadalom valamennyi szeletét megszólító könyvkínálattal álltak elő a kiadók. Ezt úgy is lehet érteni, hogy megint nagy példányban keltek el erotikus, úgynevezett felnőtt témájú kötetek, mely hullám a rendszerváltás utáni „felszabadulás” után már bekövetkezett, aztán elvonult, de most néhány, a nemzetközi piacon is nagy sikert aratott könyv magyar kiadásával újra profithoz juttatta megjelentetőit.

Ebben tehát a magyar könyvkiadás követte a nemzetközi trendeket, az elektronikus könyvek terjedésében viszont nem történt előrelépés 2013-ban. Az Egyesült Államokban az e-könyv-olvasó az egyik legfontosabb karácsonyi ajándék volt, és szinte minden nyomtatott könyv megvásárolható elektronikus formában is, van, amelyiknek már nincs is hagyományos változata. Az e-book a nyomtatott könyvek valóságos versenytársa, nemcsak az amerikai, de az orosz piacon is. Magyarországon viszont gyakorlatilag elhanyagolható az e-könyvek részesedése- írja a Népszabadság.

Azok nagy többsége is, akik használnak e-könyv-olvasót, ingyenesen letöltött műveket olvasnak rajtuk. Zentai Péter László szerint ez nemcsak magyarországi trend, egész Európában hasonló a helyzet. – Az európai könyvpiacon sem több az e-könyv-eladások volumene a teljes könyvforgalom két-három százalékánál – mondta lapunknak. – Nyilván a hagyományok is nagy szerepet játszanak ebben, de az uniós pénzügyi szabályozás ennél is nagyobbat. Az Európai Unió ugyanis egyelőre nem tartja a nyomtatottakhoz hasonlóan védeni valónak az elektronikus könyveket. A központi rendelkezéseknek megfelelően a tagországok sem terjeszthetik ki a könyvekre vonatkozó kedvezményes áfaszabályokat az e-könyvekre.

Ennek megfelelően hiába lobbizik az egyesülés a magyar kormánynál, az e-könyvek költségeit nem lehet saját hatáskörben csökkenteni. Mindamellett az elnök sikeres tárgyalásokról is beszámolhatott, amelynek eredményeképpen a Nemzeti Kulturális Alapnál pályázatot írtak ki 100 millió forintos keretösszegben a szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak és egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok támogatására. Ez az ágazat évek óta problémákkal küszködött, és egyelőre nem lehet tudni azt sem, ez a támogatás megállította-e a könyvpiac ezen szegmensének zsugorodását.

A könyvforgalom teljes összege 2012-ben 58 milliárd forintra tehető, 2013-ra nézve ezt valamivel meghaladó értékre lehet számítani. Ebből eddig 16 milliárdot tett ki a tankönyvforgalom. Ebben a pillanatban a tankönyvkiadás és -forgalmazás államosításának következményeit nem lehet felmérni. Az igazgató szerint már a terjesztés állami kézbevétele is nagy károkat okozott a könyvkiadásnak, mert nem volt képes hiánytalanul ellátni a feladatot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.