Élénkülő bérlői aktivitás érezhető a budapesti irodapiacon: a növekvő keresletnek és a változó igényeknek köszönhetően újra fókuszba kerülhet a korábbi évek egyik meghatározó irodai térsége, a dinamikusan fejlődő környezettel és jó közlekedési adottságokkal bíró repülőtéri tengely – derül ki a Laurus Irodaházak és a Robertson Hungary ingatlan-tanácsadó aktuális budapesti irodapiaci kitekintéséből.
„Erősödő tudatosság jellemzi a bérlőket az irodapiacon, több időt szentelnek a megfelelő iroda kiválasztására, ami abban is tükröződik, hogy megnőtt a szerződéskötések átlagos ideje. Bár továbbra is a meglévő bérleti szerződések újratárgyalása a jellemző, emellett egyre nagyobb számú bérlő dönt a költözés mellett egy modernebb, ugyanakkor versenyképes feltételeket kínáló irodaházba azok közül, akik évekkel ezelőtt egy akkor korszerűnek és magas színvonalúnak számító első generációs irodaházat választottak” – mondja Vuk Ágnes, a Laurus Irodaházak projektvezetője. Hozzáteszi: mára kiemelt tényezővé váltak a bérlők szemében a fenntarthatósági, energiahatékonysági szempontok, így sok esetben az alacsonyabb üzemeltetési költségek jelentik az egyik fő motivációt a költözésre.
A nagy létszámot foglalkoztató cégek esetében egyre nagyobb súllyal esik a latba a döntésnél az iroda tömegközlekedéssel és kerékpárral való megközelíthetősége is. Szintén a nagy cégeknél jelentkezik gyakran az igény, hogy több ezer négyzetméternyi egybefüggő irodaterületet bérelnének, azonban kevés olyan irodaház van Budapesten, amelyben van ekkora szabad bérelhető terület. „A fő meghatározó döntési faktor azonban a kedvező ár-érték arány” – mondja Vuk Ágnes.
A változó, és esetenként egyre speciálisabb bérlői igények következtében a bérlők újra felfedezhetik maguknak Budapest egyik meghatározó irodafejlesztési térségét, az úgynevezett repülőtéri tengelyt. „A terület nagy előnye az ország kereskedelmi ütőerének számító Liszt Ferenc Repülőtérhez, illetve a belvároshoz való egyenlő közelség, a repülőtéri kapcsolat szükségessége pedig újra fontos szemponttá válhat bizonyos bérlők, különösen a multinacionális cégek esetében. Ennek oka, hogy a céges utazási keretek kezdenek visszarendeződni a válság előtti szintre, miközben költséghatékonysági okok miatt gyakoribbá válnak az egynapos üzleti látogatások, így a reptér közelsége nagy előny az ilyen vállalatok számára” - magyarázza Tilki Róbert, a Robertson Hungary ingatlan-tanácsadó cég ügyvezető igazgatója.
Szintén kedvezően hathat a lokáció népszerűségére a környezet dinamikus fejlődése. A Határ úti metró- és buszmegálló környékének idén indul a teljes rekonstrukciója, ennek során a metróállomásnál parkosított, díszmedencével tarkított, rendezett teret alakítanak ki, aminek köszönhetően jelentősen nőhet majd a terület presztízse. A hármas metró vonalának tervezett felújítása pedig az amúgy is széles körű tömegközlekedési kapcsolatok minőségének további javulását hozhatja.
„Mindeközben bérleti díj szempontjából kimondottan versenyképes a repülőtéri folyosó, a Határ út környéke: a térségben jelenleg a legmodernebb, „A” kategóriás irodákat is igen kedvező, havi 10-11 euró/négyzetméter körüli díjon lehet bérelni. Ilyen áron a belvárosban csak jóval alacsonyabb színvonalú irodák érhetők el” – mondja Tilki Róbert. Hozzáteszi: hosszabb távon az infrastrukturális fejlesztések mellett az irodakínálat további organikus bővülésére lehet számítani a reptéri folyosó mentén. Közlése szerint a térség meglévő 226 ezer négyzetméternyi irodaállománya a folyamatban lévő, illetve a tervbe vett projektek alapján jelentősen bővülhet. „A nagyobb választék tovább erősítheti a reptéri folyosó vonzerejét, és újabb bérlőket hozhat a környékre” – összegzi Vuk Ágnes, a Laurus Irodaházak projektvezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.