BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dupla bányajáradékot kell fizetnie az idei évtől az INÁ-nak

A horvát kormány megkétszerezte a bányajáradék mértékét, ezzel hatalmas terhet ró a Mol ottani, közel 50 százalékos érdekeltségére, az INA-ra. A döntés kapcsán az INA közleményben értesítette befektetőit, hogy a járadék megkétszerezése az idén 250 millió kunát von el tőle, következő években pedig körülbelül 400 milliót. A döntés a társaság minden mezőjét érinti, még az olyan különösen árérzékenyeket is, mint Zutica vagy az Ivanic projekt.


A közleményben egyúttal szerepel, hogy mivel a közelmúltban több olyan jogszabály is megváltozott Horvátországban, ami kedvezőtlenül érinti a tevékenységét, felül kell vizsgálnia befektetési terveit. Ilyen változás volt a finomításra kivetett adó visszamenőleges hatályú bevezetése, és a háztartási gázárak olyan csökkentése, ami miatt az INA kiadásai az addigi, évi 250 millió koronáról évi 350 millió koronára emelkedtek. A mostani tehát már a harmadik jelentős lépés az elvonások növelése sorában. A terveket már csak azért is felül kell vizsgálni, mert azokban a társaság a 2011-es kormányrendeletben meghatározott 5 százalékos bányajáradékkal számolt, most viszont 10 százalékossal kell kalkulálnia.

Az INA mindazonáltal elismeri, hogy a 10 százalékos teher nagyjából hasonló más európai bányajáradékok nagyságához, de más befektetőkhöz hasonlóan azt is hangsúlyozza, hogy beruházásait csak kiszámítható szabályozási környezetre tudja alapozni.

Horvátországban az INA beruházásai amúgy is az érdeklődés, azon belül a kritikák középpontjában állnak, mert egyes vélemények szerint a társaság nem költ elég pénzt fejlesztésekre.

Emiatt az irányítási jogokkal rendelkező Molt hibáztatják, egyúttal kifogásolják az INA irányításának módját is. Ennek fényében érdekes, hogy az INA épp a napokban kapta meg a World Finance lap díjának társaságirányítási kategóriájában a Legjobb Társaságirányítás díjat, amit gazdasági és pénzügyi újságírók szavazatai alapján ítélnek oda.

Az INA irányításának kérdése azért merült fel néhány éve Horvátországban, mert – nem bizonyított – feltételezések szerint ahhoz a Mol kenőpénzt fejében jutott, és mert a horvát állam szeretné, ha az INA élén a döntések meghozatalában a tulajdonosi arányok tükröződnének.

Lezárult az északi ügylet

A Mol csoport lezárta a korábban bejelentett részesedés adásvételét a németországi Wintershallal, amely 14 kutatási-termelési licenc részesedést érint az Északi-tengeren. A csoport irodát nyitott Aberdeenben, hogy támogassa a működést és a jövőbeli régiós terjeszkedést. Az átvett portfólió magában foglalja a Broom 29, a Catcher 20, a Cladhan 33,5, valamint a Scolty és Crathes mezők 50 százalékos, nem üzemeltetői részesedését. A tranzakció része a Wintershall Sullom Voe terminálban és Brent vezetékrendszerben lévő hányadának átvétele.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.