Oroszország és Ukrajna állami gázipari vállalatainak képviselői 2009 január 19-én kötöttek két, 2019-ben lejáró megállapodást.
Ezek egyike azokat a feltételeket rögzíti, amelyek szerint a Naftohaz tíz éven át a Gazpromtól gázt vásárol, a másik azt, hogy ugyanennyi ideig Ukrajna a területén keresztül Európába továbbítja a Gazprom által küldött gázt. Az egyezséget mindkét ország kormánya támogatta, emel ki a Gazprom abban az összefoglalóban, amelyet az Ukrajnával lévő gázkapcsolatairól készített.
Mindkét szerződés rögzíti, hogy hogyan kell eljárni nem teljesítés esetén, és van egy záradék arra is, ha Ukrajna késne az átvett gáz árának kifizetésével. (Minden hónap 7-én esedékes az előző havi gázszámla rendezése.) A szerződésekből kizárták a közvetítőket, ez egyébként régi uniós elvárás is volt. Az ár képzése szabadpiaci elveken alapul, de a szállítási- és a tranzit-megállapodásnak is van take-or-pay (ToP) záradéka. (Eszerint bizonyos mennyiségű gázt akkor is ki kell fizetni, vagy tranzitdíjat ki kell fizetni, ha a vevő az adott mennyiséget nem vette át, illetve a szállíttató nem élt a tranzit lehetőségével.)
2010 januárjától a tranzitdíj képzésével átálltak az Európában bevett módszerre.
2012-ben Ukrajna jelentősen csökkentette a Gazpromtól egy év alatt átvenni kívánt gáz mennyiségét. Ezzel megszegte a 2009-ben vállalt ToP kötelezettségére vonatkozó megállapodást, mutat rá a Gazprom, arra viszont nem tér ki, hogy ezt megelőzően Ukrajnában parlamenti választás volt, az új kormány pedig az ország érdekeivel ellentétesnek minősítette az előző vezetés alatt aláírt gázimport megállapodást. Emlékeztet viszont, hogy a Naftogaz fizetéskönnyítési kérésére reagálva a Gazprom további árkedvezményt adott a vevőjének, és előre kifizette a tranzitdíjat 2015 január 1-ig. Ez összesen mintegy 5,5 milliárd dollárt tett ki.
Ám 2013 augusztusában a Naftohaz így sem tudta határidőre rendezni havi számláját. 882 millió dollárral maradt a Gazprom adósa, holott a harmadik negyed évben a Gazprom ötmilliárd köbméter gázt ezer köbméterenként 269 dollárra csökkentett áron adott el vevőjének, amely ezzel több mint félmilliárd dollárt spórolhatott meg. A kedvezményre az orosz társaság magyarázata szerint a veszélyesen alacsony szintűre csökkent ukrajnai gázkészletek pótlása miatt is szükség volt. A töltési időszak végén ugyanis még csak 18 milliárd köbméter volt a földalatti tárolókban, ami történelmi mélypont. (A 2012-es mennyiség 21 milliárd köbméter volt.) Márpedig – hangsúlyozza a Gazprom –, ahhoz, hogy Ukrajna biztonsággal átvészelje a telet, és stabil legyen a rajta keresztüli, európai tranzit, megfelelő mennyiségű gázkészlettel kell rendelkeznie. Az év végéig Ukrajna további, jelentős tartozást halmozott fel az októberben és novemberben átvett, de ki nem fizetett gáz miatt.
2013 december 18-án megszületett a két érintett társaság között a 29. számú gázárcsökkentési megállapodás, amely ez év január 1-jén lépett hatályba. A szerződésnek az volt a célja, hogy csökkenjen az Ukrajnát terhelő pénzügyi nyomás, hogy az ország folytathassa gázimportját, és teljesíteni tudja fizetési kötelezettségét, írja a Gazprom, megint eltekintve egy politikai esemény megemlítésétől: a diszkontot annak köszönhette Ukrajna, hogy nem írta alá az uniós társult tagságára vonatkozó megállapodást.
Az új Naftohaz-Gazprom szerződés szerint a két társaság átáll a negyedévenként szerződéskötésre, ezekre mindegy negyed év 10. napján kerül sor. A gáz ezer köbméterenként ára 268 dollár lett. Az olcsóbb gázért cserébe Ukrajna köteles minden számláját határidőben és teljes mértékben rendezni. Ha nem teszi, újból a 2009-es árformula lép életbe. Más ponton nem változott a 2009-es szerződés.
Az idén Ukrajna a jelentős árkedvezmény ellenére sem tudta teljesíteni szerződéses kötelezettségeit. Gázadóssága tovább nőtt. Bár kormánya többször jelezte, hogy a tartozást rendezték, a havi számlák többsége máig nincs kifizetve. Szergej Kuprijanov, a társaság szóvivője március 1-ji nyilatkozatában 1,549 milliárd dollárban jelölte meg az ukrán gázadósság nagyságát. Rámutatott, hogy Ukrajna emiatt eleshet a diszkonttól.
Március 3-án Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke megerősítette, hogy a Naftohaz jelezte: nem fogja tudni kifizetni a februári gázszámláját. Másnap Miller közölte, hogy a második negyed évben Ukrajna már nem kedvezményes áron kapja a gázt. Megint idekívánkozik, hogy bár a Gazprom által felsorolt események önmagukban elégségesek lennének az orosz-ukrán gázkapcsolatok alakulásának leírására, az idén további súlyos események történtek a gázszállítások hátterében, vagy inkább előterében. Az uniós társulási szerződés elmaradása miatt indult megmozdulások Ukrajnában mostanra odáig vezettek, hogy az ország elnöke Moszkvába menekült, az országot ideiglenes kormány vezeti, előrehozott választások lesznek, a Krím autonóm terület pedig – ahol az orosz hadiflotta is állomásozik – bejelentette, hogy Oroszországhoz csatlakozik.
Ettől azonban tény, hogy a Naftohaz a március 7-ji határidőre sem tudott fizetni, így már 1,89 milliárd dollárral adósa a Gazpromnak. Aznap Miller bejelentette, hogy „Valójában Ukrajna nem fizet a gázért. Mi viszont nem szállíthatunk ingyen. Ukrajna vagy fizet, vagy megkockáztatja, hogy visszaállítjuk a 2009-es szerződésben foglalt árformulát.” A szerződés szerint a Gazprom mostantól előrefizetést várhat el Ukrajnától a további szállításokra. Mindez a tranzitot nem érinti, mert Ukrajna rendben teljesíti a 2009-es szerződésben vállalt kötelezettségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.